Kindle için Faydalı Bilgiler

Send to Kindle

with 13 comments

Bu yazıda web sayfasından Kindle’a makale gönderimi için Send  to Kindle  eklentisi kullanımı anlatılmıştır. Ayrıca readlist ve diğer bazı online servisler hakkında da bilgi verilmiştir.

Yazı içeriği

 1. Send to Kindle
 2. Yardımcı Chrome eklentisi: yazarx
 3. Readlist
 4. Bookmarklet ile gönderme
 5. GrabMyBooks
 6. Diğer Alternatifler
 7. İlgili bir blog yazısı

Send to Kindle

Send to Kindle sayfasından eklentiyi Chrome’a yükleyin.

Öncelikle amazon kindle hesabınızdan klip.me yi Kindle’ınıza döküman gönderebilmesi için yetkilendirmeniz gerekiyor:Bunun için Your account>manage Your Kindle sayfasındaki soldaki linklerden Personal Document Settings‘i tıklayın ve Approved Personal Document E-mail Listbaşlıklı yerin altına Add a new approved e-mail address linkini kullanarak şu mail adresini de ekleyin : kindle@klip.me

Aynı sayfadaki Send-to-Kindle E-Mail Settings başlığı altındaki (makaleleri göndermek istediğiniz) Kindle’in yanındaki mail adresini(örnek: aliveli@kindle.com) bir yere not alın. (Bu alanda Kindle ekranında görünen ismi veya Kindle’ınıza ait mail adresini de değiştirebilirsiniz.)

Sonrasında Chrome’da eklentinin simgesine sağ tıklayıp options’a girip My Kindle’s email address:altındaki alana uygun şekilde Kindle’ınıza ait email adresini yazın (örneğin aliveli@free.kindle.com) ve isterseniz en alttaki seçeneklerden 1-Click Send (When click button) ’u onaylayarak tek tıkla gönderimi aktifleştirin. Aynı sayfadaki Keyboard Shortcuts: altındaki Send to Kindle: seçeneğiyle kısayol da belirleyebilirsiniz.

Gönderim için hazırsınız!.. Göndermek istediğiniz sayfada kısayolu veya simgeyi kullanın. Kindle internet erişimine sahip olduğunda bir iki dakika içinda kindle’a otomatik yüklenecek.

Ya da default halde eklenti  butonuna tanımlı(  tuş kombinasyonu  ctrl+F12) olan preview (önizleme)  seçeneğiyle aşağıdaki gibi bir arayüzde istediğiniz düzeltmeleri yaparak da gönderebilirsiniz:

Bu servisi sağlayan Klip.me‘nin Google Reader ve Google Calendar için de servisleri mevcut.

Ek bir öneri:

Örneğin www.tumkoseyazilari.com tarzı siteler makaleleri gösterirken üst frame’de kendi reklamlarını gösterdiğinden bu sayfalarda Send to Kindle çalışmaz. Bunun çözümü olarak Yazarx Extension ’ı Chrome’a  yüklerseniz bu eklenti bu reklam frame’lerini otomatik olarak kaldıracaktır. (Kullandığınız ve eklentinin desteklemediği başka bir popüler site de bu tarz bir frame ekliyorsa eklentinin sayfasına yorum yazarak o sayfayı da desteklemesini talep edebilirsiniz.)

Readlist servisi:

Farklı yazıları tek bir döküman halinde Kindle’a gönderebileceğiniz Readability temelli bir servis, Yani bir nevi Calibre’deki Readability recipe’sinin online alternatifi. Amacını kısaca yazıları tek bir bütün halinde üyelik bilgilerine gerek olmadan Kindle’a gönderebilmenizi sağlama olarak açıklayabiliriz.

Kullanmak için Readibility üyeliği istemiyor ( Olursa o ortamda biriktirdiğiniz linkleri kullanabilirsiniz) . Anlık link ekleyerek de kullanabiliyorsunuz. Örneğin şu şekilde kullandım ve gayet güzel çalıştı.

 • Tarayıcı olarak Chrome kullandım.
 • Chrome’a yazarx eklentisini yükledim
 • tumkoseyazilari.com sitesinde okumayı düşündüğüm bir kaç yazıya tıklayarak daha önce kurmuş olduğum yazarx eklentisinin beni gerçek sayfalara götürmesini sağladım.
 • Açılan sayfaların linklerini bu sayfadaki  listeye ekledim.( eğer readability servisini kullanıyorsanız ve üye girişi yapmışsanız daha önce eklediğiniz linkler bu listeye otomatik olarak eklenecektir) ve send to kindle butonu ile açılan alana Kindle’ıma ait mail adresini yazdım. ( —-@kindle.com )
 • ( eğer daha önce readability serivisini kullanmadıysanız bu linkteki onaylı mail adresleri listesine (Approved Personal Document E-mail List ) kindle@readability.com adresini eklemeniz gerekiyor)
 • Kindle’a wifi ile internet bağlantısı sağlayıp dökümanın indirilmesini bekledim.

Bookmarklet ile gönderme:

Eğer Kindle’ınıza internet bağlantısı sağlama olanağınız yoksa dotepub.com ‘de oluşturabileceğiniz bookmarklet veya Chrome ve firefox çin mevcut olan eklentileriyle bilgisayarınıza mobi formatında kaydedip Kindle’a usb bağlantısından (documents klasörünün  içine) kopyalayabilirsiniz.

dotepub sitesinde mobi için oluşturmuş olduğum bookmarkletler:  kullanmak için bu yerimleri çubuğunda aşağıdaki metinlerin herbirini URL alanlarına kopyalayarak yerimleri oluşturun.

resim ve linkleri kaldırılmış olarak kaydetmek için (immerse mode):
javascript:(function(){var d=document;try{if(!d.body||d.body.innerHTML=='')throw(0);var dotEPUBcss=d.createElement('link');dotEPUBcss.rel='stylesheet';dotEPUBcss.href='http://dotepub.com/s/dotEPUB-favlet.css';dotEPUBcss.type='text/css';dotEPUBcss.media='screen';d.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(dotEPUBcss);dotEPUBstatus=d.createElement('div');dotEPUBstatus.setAttribute('id','dotepub');dotEPUBstatus.innerHTML='<div id="status"><p>Conversion in progress...</p></div>';d.body.appendChild(dotEPUBstatus);var dotEPUB=d.createElement('script');dotEPUB.type='text/javascript';dotEPUB.charset='utf-8';dotEPUB.src='http://dotepub.com/j/dotepub.js?s=0&t=mobi&g=en';d.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(dotEPUB);}catch(e){alert('The page has no content or it is not fully loaded. Please, wait till the page is loaded.');}})();

resim ve linkler kaldırılmadan kaydetmek için:

javascript:(function(){var d=document;try{if(!d.body||d.body.innerHTML=='')throw(0);var dotEPUBcss=d.createElement('link');dotEPUBcss.rel='stylesheet';dotEPUBcss.href='http://dotepub.com/s/dotEPUB-favlet.css';dotEPUBcss.type='text/css';dotEPUBcss.media='screen';d.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(dotEPUBcss);dotEPUBstatus=d.createElement('div');dotEPUBstatus.setAttribute('id','dotepub');dotEPUBstatus.innerHTML='<div id="status"><p>Conversion in progress...</p></div>';d.body.appendChild(dotEPUBstatus);var dotEPUB=d.createElement('script');dotEPUB.type='text/javascript';dotEPUB.charset='utf-8';dotEPUB.src='http://dotepub.com/j/dotepub.js?s=1&t=mobi&g=en';d.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(dotEPUB);}catch(e){alert('The page has no content or it is not fully loaded. Please, wait till the page is loaded.');}})();

 

tinderizer'in aditya tarafından değiştirilmiş bir versiyonu
javascript:(function() {       var setupDiv = function() {         var id = 'Tinderizer';         var div = document.getElementById(id);         var body = document.getElementsByTagName('body')[0];         if (null != div) {           body.removeChild(div);         }         div = document.createElement('div');         div.id = id; div.style.width = '300px'; div.style.height = '30px';         div.style.fontSize = '12px'; div.setAttribute('data-host', 'tinderizer.com');         div.setAttribute('data-email',prompt("Enter your email:"));         div.style.position = 'fixed'; div.style.top = '10px'; div.style.left = '10px';         div.style.background = 'white'; div.style.color = 'black'; div.style.borderColor = 'black'; div.style.borderStyle = 'solid';         div.style.borderWidth = '2px'; div.style.zIndex = '99999999'; div.style.padding = '5px';         div.style.paddingTop = '16px'; div.style.textAlign = 'center';         div.innerHTML = 'Working...';         body.appendChild(div);       };       setupDiv();       var script = document.createElement('script');       script.type = 'text/javascript';       script.src = 'http://tinderizer.com/static/bookmarklet.js?t=' + (new Date()).getTime();       document.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(script);     })();

GrabMyBooks

Firefox üzerinde çalışan GrabMyBooks eklentisi de Calibre’yi kullanarak tarayıcı üzerinden çevirme işlemini başlatmanızı sağlıyor, oldukça geniş seçenekleri var:

Alternatif servisler

Diğer aternatifler ise şu şekilde: NEWSTOEBOOK (Google Reader ve RSSler için) , SENDtoREADER , SENDtoREADER periodicals ,  ReadabilityInstapaper , Kindle It , tinderizer , kindlefeeder

Written by thomass

29 Ekim 2011 02:44

Bilgisayar Uygulamaları kategorisinde yayınlandı

13 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. tinderizer

  emre cem eleviş

  26 Şubat 2012 at 19:43

 2. Salak gibi bilgisayara atıp ondan sonra Kindle’a taşıyorum belgeleri, dökümanları. Türlü türlü de dönüştürme yollarına başvuruyorum.

  Vay anasını be..

  Sizi unutmayacağım. Yer imlerime ekledim.

  Selamlar.

  Teknoloji Manyağı

  01 Mart 2012 at 01:36

 3. Peki her kindle için kullanılabiliyor mu?

  yejades

  11 Mart 2012 at 22:50

  • mail yoluyla kitap- yazı gönderebildiğiniz tüm kindle’larda çalışır. Ama 3g ile gönderilirse paralı olacağından 3g ve wifi birlikte bulunan bu modellerde adres olarak @free.kindle.com adresini kullanmanızı tavsiye ederim.

   thomass

   11 Mart 2012 at 23:22

 4. tek kelime ile muhteşem oldu teşekkürler

  umut

  09 Mayıs 2012 at 23:41

 5. peki bunları nasıl kaldırıyoruz

  umut

  09 Mayıs 2012 at 23:51

  • “bunları” derken neyi kastettiğinizi anlamadım.

   thomass

   10 Mayıs 2012 at 11:46

 6. arkadaşlar, Kindle Fire HD’ye Facebook, twitter, fotograf applikasyonu yuklemek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

  ay

  28 Ocak 2013 at 11:27

 7. “Yorumlarınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın… ” uyarısını okudum fakat Facebook kullanmadığım için buradan yorum yapacağım.

  Bilgisayar üzerinden yapacağım okumaları Kindle üzerinden yapmanın yollarını ararken, metinlerin altındaki yorumların birçok sitede (reddit.com, guardian.co.uk) içeriğe dahil edilmediğini gördüm. Bunun için birçok yolu denedim, Amazon’un resmi Send to Kindle eklentisi, klip.me eklentisi, Readability, SendToReader… Metni ve yorumları birlikte seçerek göndermeye çalışmak ya da sayfanın tümünü göndermek, mobil sitelerden girmeye çalışmak, sayfaları “convert” etmek de dahil, bu yolların hiçbiri işe yaramadı.

  Aklıma gelen tek yol, metni ve yorumları bir Word belgesine kaydedip Kindle’a göndermek oluyor, fakat sık sık başvurmayı düşündüğümden daha pratik bir yol arıyorum.

  Bunun bir yolunu bulan varsa paylaşabilirse sevinirim.

  dx486

  17 Aralık 2013 at 18:02

  • klip.me nin eklentisi ile yapılabilir. şöyle ki önce göndermek istediğiniz kısmı seçip sağ tık kopyaal deyin. sonra klip.me ‘nin gönderme alanında ctrl+a ile hepsini seçip silin ve ctrl+v ile az önce kopyaladıklarınızı yapıştırın ve gönder butonuna basın. bu şekilde farklı yerledeki metinleri de bu alana kopayalayıp kindle’a gönderebilriisniz.

   thomass

   26 Haziran 2014 at 14:27

 8. Android telefon uygulaması var, ama gönderemiyorum bir türlü ?

  Uğur

  15 Ağustos 2018 at 15:00


Sorularınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: