Kindle için Faydalı Bilgiler

Alternatif İşletim Sistemi, Duokan ve Duokan Lite nedir?

with 10 comments

Alternatif (İşletim) Sistemi aynı bilgisayarda aynı anda kurulmuş olan Windows 7 ve windows Xp işletim sistemleri gibi kurulu olan bir sisteme paralel kurulup çalışması ona bağlı olmayan ve o sistemi etkilemeyen sistemlerdir. Bu programların yüklenmesi jailbreak gerektirmese bile kendi kurulum aşamaları da bir tür jailbreak içerdiğinden dolayı şu an için jailbreak’i üretilememiş olan Kindle versiyonlarında kullanılması mümkün değil. Ayrıca yine aygıt sistem dosyalarına müdahale içerdiğinden teknik olarak aygıtın garantisini  geçersiz yapar. Ama bildiğim kadarıyla şu ana kadar Amazon bunu gerekçe gösterek  hiç bir Kindle’in garantisini geçersiz saymadı.

Kindle için şu an iki ayrı alternatif işletim sistemi (OS) var.Bunlar: Duokan ve Duokan Lite programları.

Duokan daha eski bir sistem ve geliştirilmesi bir hayli önce durdu. Ama Duokan Lite’da olmayıp Duokan’da olan çeşitli özellikler var: Doc desteği gibi. Ama biz Türkçe okuyan kullancılar için en büyük eksiği Türkçe karakter desteklememesi. Bu yüzden çok da kullanışlı olmuyor sonuç olarak.

Duokan Lite ise hızla gelişen  bir sistem. Üretici firmanın öncelikli hedefi bu uygulamayı Kindle 3 için mükemmel hale getirmek olduğundan diğer Kindle versiyonlarını desteklemesi yakın zamanda olası görünmüyor. Şu an PDF, txt ve ePub dosyalarını ve zipve rar  içindeki txt, PDF ve resim dosyalarını(BMP,PNG,JPG/JPEG,GIF veTIFF)  açabiliyor.müzik player, sözlük, ve wifi üzerinden güncelleme ve bilgisayarla  dosya alışverişi gibi özellikleri de var. En önemlisi ise Türkçe’yi destekliyor. İstenirse sistem dili de Türkçeye çevrilebiliyor. Anlık sözlük özelliği ve yorum yazma, yazı altını çizme, klasör düzeninde gezinti, İngilizce ve Çince  TTS (yazıyı sese dönüştürme) özellikleri de var. Arapça gibi soldan sağa yazılan(RTL) dilleri de destekliyor.  Duokan Lite’ı kurmanın en önemli nedeni ise pdf dosyalarını okurken daha fazla seçenek ile kolaylık sağlaması.

Duokan 2012 ise Duokan Lite’ın mobi özelliği eklenmiş  ve diğer formatları açan programları(engine) değiştirilmiş yeni versiyonu.  Duokan Lite’da sorunsuz okunabilen RTL(sağdan sola) yazılar (arapça, ibranice,..) Duokan 2012’de düzgün gösterilemiyor. Eğer bu tarz dillerdeki ePubları okumuyorsanız Duokan Lite yerine daha güncel olan ve her hafta hataları giderilerek yeni özellikler eklenen bu işletim sistemini kullanmalısınız.

Alternatif Sistemleri açmanın normal yolu Kindle’ı tekrar başlatıp ekrandan istenilen sistemi seçmektir.

Örneğin burada üç sistemden herhangibiri seçilebilir:

Q:D.Lite A: Duokan Z: Kindle orjinal sistemlerini açar.

Kindle içinden Duokan Lite’ı hızlı bir şekilde başlatıp kullanım sonunda hızlı bir şekilde orjinal sisteme (KindleOS) dönmek launchpad hacki kurulduktan sonra mümkün olabiliyor. Anlatımı sonra blog’a ekleyeceğim.

Bir ekran görüntüsü:

Written by thomass

11 Kasım 2011 02:13

Duokan Lite kategorisinde yayınlandı

10 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. kindle dx için bu dukan lite kullanılmaz mı acaba ?

  kaya

  27 Kasım 2011 at 10:16

 2. kindle dx white cihazımda kullandığım duokan yazılımının en son sürümü hangi tarihte güncellenmiştir.

  muharrembey

  11 Ocak 2012 at 15:48

  • Duokan en son 20 Mayıs’ta güncellendi

   thomass

   11 Ocak 2012 at 15:57

  • Muharrembey bende de kindle dx white usa versiyonu var acab duokuan kurulumu sorun yaratıyor mu

   kaya

   14 Şubat 2012 at 13:17

   • sayın kaya geç cevap verdin kusura bakmayın.ben kindl dxwhite internatıonal boo5 kullamıyorum,duokan kurulumu hiçbir sorun yaratmadı,ve duokan çok verimli .

    muharrem

    03 Mart 2012 at 14:46

 3. Slm
  Paperwhite da doukan lite calisirmi acaba

  Cem

  25 Kasım 2012 at 12:54

  • Yazılımını 5.3’e güncellemediyseniz ya da zaten 5.3 değilse yüklenebiliyor ama sadece Çince kullanılabiliyor şu an için.

   thomass

   26 Kasım 2012 at 01:42

 4. Kindle Paperwhite 2 üzerine duokan kurduğumda Türkçe dil desteğine sahip olabilir miyim? Ayrıca duokan ile pdf dosyalarında font büyüttüğümüzde reflow yapıyor mu? Yoksa kindle’in orjinal sisteminde olduğu gibi zoom mu yapıyor?

  Abdullah Azzam

  30 Mayıs 2016 at 13:40

  • evet Türkçe yapabilirsin. yapamazsan yardımcı oluruz

   mustafa

   12 Haziran 2016 at 14:15


Sorularınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: