Kindle için Faydalı Bilgiler

Calibre ile kitapları Kindle’a internet üzerinden gönderme

with 8 comments

Kindle gibi bir ekitap okuyucu olan bir kişinin hatta herhangi bir şekilde ekitap okuyan bir kişinin yapması gereken ilk işlerden biri  bilgisayarına Calibre programını kurmak olmalıdır. Ipodların Itunes programı gibi kitap arşivini sizin yerinize düzenler ve bağlantı kurulan aygıtı otomatik algılayıp işlerinizi kolaylaştırır.

Calibre‘nin Kindle için özel yanlarından biri de amazonun email ile kitap iletme servisini kullanmanıza yardım etmesidir.

Bunun için amazon hesabınıza giriş için kullandığınız gmail hesabı ve amazonun Kindle’ınıza atadadığı mail adresi yeterli olacaktır. Bu gmail adresi Calibre içinde açık bir şekilde bulunacağından güvenlik endişeniz varsa başka  bir gmail hesabını aşağıdaki yöntemle amazondaki Kindle sayfasına yetkilendirip onu kullanabilirsiniz.

Bunun için Your account>manage Your Kindle sayfasındaki soldaki linklerden Personal Document Settings‘i tıklayın ve Approved Personal Document E-mail Listbaşlıklı yerin altına Add a new approved e-mail address linkini kullanarak gmail adresini de ekleyin.

Aynı sayfadaki Send-to-Kindle E-Mail Settings başlığı altındaki (kitapları göndermek istediğiniz) Kindle’in yanındaki mail adresini(örnek: aliveli@kindle.com) bir yere not alın.

sonrasında Calibre‘de tercihler>Kitapların eposta ile paylaşımı ile  mail ayarları sayfasını açın. Burada sağda bulunan Eposta ekleyin seçeneği ile Kindle’ınıza ait mail adresini ekleyin. Mail göndermek çin gerekli gönderici hesabını eklemek için aşağıda sağda bulunan Gmail Kullan linkiyle açılan pencerede address ve username kısmına mail adresinizi, password kısmına şifrenizi  girip kaydedin. Uygula düğmesine basıp Tercihler penceresini kapatın.

 

Gönderim için hazırsınız!.. Calibre ana sayfasında herhangi bir eklenmiş kitaba sağ tıklayarak Connect/share >Email to aliveli@kindle.com ile kitabı email ile Kindle’a gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz kitap Kindle internet erişimine sahip olduğunda bir iki dakika içinda Kindle’a otomatik yüklenecek.

Kitaplarınızı ücretsiz açacağınız bir hesapla dropbox veya pogoplug gibi internet hesabına yükleyip istediğiniz zaman Kindle’a internet üzerinden de yükleyebilirsiniz.

Written by thomass

11 Kasım 2011 20:30

Bilgisayar Uygulamaları, Calibre kategorisinde yayınlandı

8 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. Ellerinşze sağlık.Hem anlatım için hem de hazırlamış olduğunuz radikal reçetesi için. Uzun zamandır reçeteniz sayesinde okuyorum.
  Bilemiyorum belki fazla şey istiyor olabilirim ama sizden dergi gazete reçeteleri eklemenizi diliyorum. Umarım bu konuyla ilgili çalışmalarınız vardır 🙂

  serhat

  14 Kasım 2011 at 15:15

  • Teşekkürler ama Radikal’i ben düzenlememiştim. Fırsat bulursam eklemeye çalışayım.

   thomass

   14 Kasım 2011 at 16:59

 2. Aaa ! Pardon. ben onuda siz düzenlemiştiniz sanıyordum. olsun o arkadaşında ellerine sağlık sizinde 🙂

  Acaba çok zor birşey mi acaba bu gazete dergi reçeteleri ? Bende calibre aracılığı ile bir iki birşey denedim, sitede yayınlanan köşe yazıları günlük olarak gelsin diye(gazete sayfalarının url’sini giriyorum) ama kargacık burgacık yazılar çıkıyor. Pek anlamıyorum bu işlerden ama sanırım program dili farklı oluyor %&/(+^ gibi anlamsız şeyler yazıyor :).

  serhat

  15 Kasım 2011 at 13:54

  • hali hazırda olan recipelere bakarak onlardan kopyala-yapıştır yapıp düzenleyerek denemeye başlayabilirsiniz. Customize builtin recipe demeniz gerekiyor bunun için. Bu konuda Türkçe bir kaynak bulursanız lütfen biizimle paylaşın burada yayınlayalım. (İngilizce resmi forumu: http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=228 )

   thomass

   15 Kasım 2011 at 17:20

 3. herşeyi yaptım fakat kitabı gönder yaptığım zaman 8-10 dk bekliyor sonra …@kindle.com gönderilemiyor mesajı geliyor. Sebebi ne olabilir acaba.

  Bİr de cihaz amerikadan arkadaşamın üzerine kayıtlı idi. Kendi üzerime kayıt yaptım ama artık special offers reklamlar çıkmıyor. Sürekli internete bağlanın yeni special offers indirin diyor.

  yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  ilyas can

  20 Temmuz 2012 at 09:52

  • Reklamların tekrar görünmesini istiyorsanız amzn.com/myk adresinden adres olarak bir US adresi belirtin.

   Hangi mailden göndermeye çalışıyosanız o mail adresinizin internet sayfası üzerinden bir dökümanı eklenti olarak kindle mail adresinize göndermeye çalışın. Yani öncelikle mailinizden gönderme aşamasında bir sıkıntı olup olmayacağını test edin. format olarak mobi, pdf, doc, txt gönderebilirsiniz. isterseniz bir de “send to kindle for pc” uygulamasını deneyin.

   thomass

   20 Temmuz 2012 at 10:45

 4. mobi mail ile yüklenemiyor bildiğim kadarıyla

  gökhan

  01 Ocak 2013 at 15:48

 5. Geçen haftaya kadar sıkıntısız kullanıyordum calibreyi. Oyun oynarken bilgisayar göçünce format attım. Sistemi yine win7 (64 bit) olacak şekilde kurdum. Ama calibre de sıkıntı yaşıyorum, kitapları cihaza gönderemiyorum. Ne yapmalıyım?

  mustafa

  27 Aralık 2017 at 12:03


Sorularınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: