Kindle için Faydalı Bilgiler

Gazeteniz Her Sabah Kindle’ınıza gelsin

with 15 comments

Calibre ile recipe üzerinden internet sayfasındaki bilgileri düzenli olarak Kindle’a indirme yöntemi

Bu yazıdaki konular:

 1. Calibrede Recipe kullanma ayarları
 2.  WakeupOnStandBy: Calibrenin otomatik açılıp kapanmasını sağlama
 3. Readbeam: Online Calibre
 4. Klip.me ile kolay  Google Reader aboneliği
 5. Calibre’de basit bir Recipe hazırlama yöntemi

NOT: Aylık ~1$ ücret karşılığı RSS’leri otomatik olarak Kindle’a gönderme yöntemi için bu gönderiye bakabilirsiniz.


Calibre’ye recipe(reçete)ler yazarak  herhangibir sitenin içeriğini istediğiniz periyodlarda indirip Kindle’a internet üzerinden göndermesiniz sağlayabilirsiniz. Recipe yazma konusunu başka bir yazıya bırakarak bu yazıda yüklü recipeleri nasıl kullanabilirsiniz onu anlatalım.

Öncelikle Calibre ile kitapları Kindle’a internet üzerinden gönderme yazısındaki yöntemle yanındaki Otomatik gönder kutusunu işaretleyerek Kindle adresinizi (örneğin aliveli@free.kindle.com)  kaydedin .

Calibre’de şu an itibarıyle bir çok Türkçe haber sitesinin recipe’si yüklü halde.  Bunlara ulaşmak için Calibrenin üst araç çubuğundaki fetch news simgesine tıklayarak açılan pencereden bir yayın seçin.

Eğer Download now butonuna tıklarsanız sadece o anlık için indirme işlemini başlatırsınız. Eğer belli zamanlarda indirmeye zamanlamak istiyorsanız Schedule for download seçenğini aktif hale getirip aşağıdaki Haftanın belli günlerinde indirme için Days of week , ayların belli günlerinde indirmek için Days of month, belli periyodlarla indirmek için ise Every x days seçeneğini seçip hemen aşağıda beliren seçeneklerle de hangi günlerde veye kaç günde bir indirmek istediğini seçin.  Mesela örnekteki Aksiyon dergisi her salı sabah saat altıda otomatik olarak indirilecek ve Kindle’a internet üzerinden gönderilecek.

Aynı şekilde  Google reader recipe’siyle RSS’lerinizi  ya da Read it later, Instapaper uygulamalarıyla  kendi hesabınızda kaydettiğiniz sayfaları düzenli olarak indirip Kindle’a göndermeniz de mümkün:

Calibrenin belirlenen saatte indirmeye başlaması için o saatte hem bilgisayrın hem de Calibre’nin açık olduğundan emin olmanız gerekmekte. Windows’un Görev zamanlama işlevini ayarlayıp bilgisayarı uykudan uyandırmayı aktifleştirip işiniz bittiğinde bilgisayarı kapatmak yerine uyutarak işlemin aksamamasını sağlayabilirsiniz. Ya da bu işlemi sizin için ayarlaması için derlenmiş olan WakeupOnStandBy programını da kullanabilirsiniz.

 

“Bu işle hiç uğaşmak istemiyorum biri benim yerime yapsın, Kindle’a göndersin” derseniz o da mümkün: readbeam.com/calibre-hosting (  bir hesap açmanız ve bu sayfada  anlattığım yöntemle out@readbeam.com adresini Amazon’daki hesabınıza kaydetmeniz gerekiyor)
NOT: Şuan readbeam hizmeti durdurulmuş durumda.  Alternatif bir hizmetle karşılaşırsanız lütfen yorum olarak ekleyin. Bunun yerine bu gönderide anlatılan ücretli yöntemi deneyebilirsiniz.

Bu site gazetenin ne zaman indirileceğini size bıraktığı gibi recipe’yi değiştirerek kullanmanıza, üyeliğinizi kullanmanıza  da imkan sağlıyor:

Klip.me- Google Reader uygulaması ile google reader’inizda üye olduğunuz RSS’leri isterseniz bir dosya içindekilerle sınırlandırarak ve zamanlamasını ayarlayarak gazete formatında Kindle’a gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

bunun için bu linkten üyelik açtıktan sonra aşağıdaki ayarlamaları yapmanız gerekmekte:

 1.  Gönderilecek Kindle’ın mail adres
 2. Gönderilme zamanları
 3. (isteğe bağlı) Google Reader’daki hangi klasör içindeki RSS’lerin ekleneceği( boş bırakılırsa tüm abonelikler eklenir)
 4. Her RSS’ten en fazla kaç haber ekleneceği
 5. “Authorize” butonunu  tıklayarak Google Reader hesabınıza ulaşabilmesi için yetki verin. (Eğer bu sayfaya tekrar girmezseniz 30 günde bir yenilenmesi gerekebilir)
Benzer şekilde çalışan diğer hizmetler:  mydogear , ikindle , kindle4rss

Basit bir recipe hazırlama

Calibrenin sayfaları otomatik temizleme özelliği recipeleri hızlı bir şekilde hazırlamaya olanak sağlamaktadır. Eğer haber yazılarını çekmek istediğiniz sitenin hazır RSS’leri varsa  temel arayüzde recipe hazırlayabilirsiniz.

Fetch news(  ikonun sağındaki oka tıklayarak Add a Custom News Source ‘ı tıkladığımızda şu şekilde bir arayüz açılıyor:

Yapmanız gereken işlemler şunlar:

 • Öncelikle kullanacağınız  RSSlerin URL ve isimlerini bir yere listeleyin
 • 1 numaralı alanda  recipe’ye bir ad verin
 • Kullanacağınız RSS’in ismini 2 numaralı alana adres(URL)’sini 3 numaralı alana yazıp 4 numaralı tuşla onaylayarak herbir RSS’i ekleyin
 • Üstteki alanda birikecek RSS listesinin sıralamasını yeniden belirleyebilirsiniz: Bir RSS kaynağını seçip 5 ve 6 numaralı tuşlarla taşıyabilir veya 7 numaralı tuşla silebilirsiniz.
 • 8 numaralı alanda en erken kaç gün önceki haberin dahil edilmesini istediğinizi belirtin
 • 9 numaralı alanda her bir kaynak için alınmasını istediiniz maksimum haber miktarını belirtin
 • Sol taraftaki listeden Add/Update Recipe ile oluşturduunuz recipeyi kaydedin
 • Kapat tuşuyla ekranı kapatıp yukarıda anlatılan yöntemle yeni oluşturduğunuz recipe’yi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Recipe’nin Calibre’nin gelecek sürümlerine eklenmesini sağlamak için:

 • Oluşturduğunuz recipe’nin performasından memnunsanız  yukarıdaki ekrandaki Soldaki Show recipe files seçeneğiyle açtığınız recipe klasöründen oluşturduğunuz recipenin bir kopyasını oluşturun
 • ismini Recipeİsmi.recipe.txt olarak değiştirin
 • mobileread forumuna üye olarak  bu alt forumda yeni bir sayfa açarak oluşturduğunuz  recipe’yi paylaşın.

Written by thomass

14 Kasım 2011 18:56

Bilgisayar Uygulamaları, Calibre kategorisinde yayınlandı

15 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. peki bunları online yapan site var mıdır illa calibre mi yüklenmeli

  deneme12

  25 Kasım 2011 at 10:53

  • (Kusura bakmayın, yorumunuz spam filtresine takılmış, yeni farkettim) Yazının eklediğim bu kısmı sorunuza cevap vermiş oluyor.

   thomass

   11 Aralık 2011 at 01:39

 2. Dehşet bir bilgi çok teşekkür ederim özellikle uzaklarda tatilde iken çok işime yarar bu çok teşekkürler.

  Gökhan Altıntaş

  30 Kasım 2011 at 22:29

 3. Merhaba,

  Ben bir türlü yapamadım bunu. Yani kindle’ıma ait e-mail adresim kindle da @kindle.com ve benim @free.kindle.com gibi bir adresim yok. @kindle.com ile yapmaya çalışıyorum olmuyor. @kindle.com lu adresimdeki adımı @free.kindle.com diye değiştirerek yapıyorum yine olmuyor. adresimi tam manasıyla nereden öğrenebilirim, yardımcı olursanız sevinirim. elimdeki cihaz kindle dx

  leyl

  28 Aralık 2011 at 06:58

  • Bu yazıdaki yöntemle Kindle’ınıza ait mail adresini tam olarak öğrenebilirsiniz. Adresin @free.kindle.com olması da şart değil. Kindle’a döküman gönderdiğiniz mail adresi lazım burada. @free.kindle.com alternatif adresi 3G’li modellerde dökümanları 3g ile göndermesini önlemek için düşünülmüş bir sistem, 3G’siz modellerde bunun @kindle.com’dan bir farkı yok. (3G’den döküman indirmek ücretli)

   thomass

   28 Aralık 2011 at 07:33

   • o dediginiz yerde gmail adresim ve @kindle.com adresim var sadece. o adresimi giriyorum sürekli error veriyor. birde benim kindle dx te yalnızca 3G var. 3G ile ilgili söylediklerinizi anlamadım hiç. hayli teknoloji özürlüsüyüm. kusura bakmayın yoruluyorum sizi ancak gerçekten yardıma ihtiyacım.

    leyl

    28 Aralık 2011 at 07:59

    • “Whispernet Delivery Options
     You can change document delivery options for your Kindle devices or set the maximum charge for a single personal document sent wirelessly over Whispernet to your Kindle with 3G support. Personal documents exceeding the maximum charge will not incur a fee and will only be available for delivery via Wi-Fi or USB transfer. Learn more
     Whispernet Delivery Over 3G (Fees Apply) Maximum Charge Limit Actions
     Not enabled $ 2.50 Edit”

     not enable kısmını kullanılır duruma mı getirmeliyim. ingilizcem de iyi olmadıgı için açıkcası hiç anlamadım.

     leyl

     28 Aralık 2011 at 08:11

     • öyle yapmanız lazım ama 3G kullandığınız için her gönderilen döküman için kredi kartınıza ücret yansııtılacak. Yani 3G ile döküman göndermek ücretsiz değil. Şu anki ayarlarla eğer döküman için gereken ücret 2.5$’dan küçükse gönderilmesini onayladığınızı belirtmiş oluyorsunuz, ücret dökümanın büyüklüğüne göre değişiyor. ( Bu arada eğer gruba katılmayı talep etmişseniz: onaylaymaya çalışıyorum hata veriyor. Kusura bakmayın. başvurunuzu iptal edip tekrar başvurursanız belki sorun çözülebilir)

      thomass

      28 Aralık 2011 at 09:11

      • anladım. saçmaymış. sanki ücretli bir yayın alıyormuş gibi neden ücret ödeyim. neyse çok teşekkür ederim yardımınız için. keşke olsaydı ama olmuyor ne yapalım. (buarada gruba ekliyim sorun yok)

       leyl

       30 Aralık 2011 at 06:43

 4. peki bu uygulama ücretsizmi

  muharrem

  20 Şubat 2012 at 23:43

 5. şu anda redbeam çalışır durumda mı çalışmıyosa verdiğiniz alt. link teki reddit kindle server ı nasıl kullancağımızı söyleyebilr misiniz?

  erkam

  04 Haziran 2012 at 19:53

  • readbeam çalımıyor. verdiğim linkteki bilgileri gönderirseniz bir kaç gün sonra Kindle’a gönderilmeye başlanacaktır. Recipe ismini readbeam listesinde olduğu şekliyle yazın.

   thomass

   04 Haziran 2012 at 22:29

 6. readbeam çalışmıyor google reader durduruldu verdiğiniz readbeam alternatifleri googlereader üzerinden çalışıyordu.Site kullanıp kindle gazeteleri nasıl göndereceğiz acemiyim bu konuda yardımcı olur musunuz.

  jumanji

  24 Temmuz 2013 at 03:19

  • kindle türkiye grubumuza katılırsanız daha hızlı bir şekilde iletişim kurabiliriz.

   thomass

   24 Temmuz 2013 at 03:40


Sorularınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: