Kindle için Faydalı Bilgiler

Sözlük Fonksiyonunu Verimli Kullanma

with 22 comments

Kindle’in önemli özelliklerinin bir tanesi de sözlük fonksiyonudur. İçinde iki ingilizce-ingilizce sözlük yüklü olarak gelir. Bu sözlükleri bir kitap gibi açarak kelime açmak için kullanabileceğiniz gibi imleci okuduğunuz bir kitapta kelimeler arasında gezdirerek anlık gösterme özelliğini de kullanabilirsiniz.

Kindle’da kullanılan sözlüğün geniş sözcük kapasitesi yanında iki önemli özelliğinin de olması gerekir. İlk olarak  sözcük anlamlarını mümkün olduğunca kısa bir şekilde açıklamalı ki anlık gösteimdeki iki satırlık alanda gösterebilsin. İkincisi ise kelimelerin ek almış, değişime uğramış  türevleri de yüklü olmalı ki o kelimenin üzerine geldiğimizde kelimenin orjinalinin anlamını gösterebilsin. Örneğin words kelimesinde word kelimesinin  ya da gidiyordu kelimesinde gitmek fiilnin anlamını gösterebilmeli. Bunlar sözlük derlenirken sözlüklere her kelime için inflection list olarak eklenir. Genelde parayla satılan sözlüklerde bunları ihmal etmezler ama Kindle için henüz böyle Türkçe bir sözlük yayınlanmadı.

Sözlüğün doğru çalışması için dökümanın dil ayarının doğru olması gerekir. Örneğin bu döküman ingilizce olmasına rağmen sözlük çalışmıyor:

Anlık gösterim özelliğinin doğru çalışabilmesi için okuduğunuz kitabın dilinin de doğru bir şekilde ayarlanmış olması gerekir. Eğer bir kitap için problem çıkıyorsa, kitabın içeriğine göre dilini metadatasında  doğru bir şekilde belirtirseniz Kindle’da  o dilde yüklü olan sözlükten yararlanabilirsiniz. Bunun ayarını portable bir uygulama olan  Mobi Data Editor veya  Calibre programı ile yapabilirsiniz:

edit metadata individually ile teker teker düzenleyebileceğiniz gibi edit metadata in bulk ile seçtiğiniz kitapların metadatalarını toplu olarak da değiştirebilirsiniz. Dil ayarı için metadata ayarlarının en altında bulunan Languages’i  kullanacağız:

Kindle’a aynı dil için birden fazla sözlük yüklenmişse bunlardan varsayılan sözlük (primary dictionary) olarak seçilmiş olandan maddeler gösterecektir. Varsayılan sözlüğü  Home> menu>settings>menu> Change Primary Dictionary ile değiştirebilirsiniz.Bir dil için bir tane sözlük yüklü ise primary dictionary olarak belirtmeye gerek olmadan Kindle anlık gösterimde  o dil için bu sözlüğü otomatik  kullanacaktır.

Örneğin Kindle’ınızda ingilizce dili için İki ingilize-ingilizce sözlük (Oxford ve Amerikan)  ve (yüklerseniz) bir İngilizce-Türkçe sözlük olacağından  hangisini primary seçerseniz ingilizce bir kitapta anlık gösterimde o sözlüğü kullanacaktır. Ama örneğin Almanca dili için sadece bir sözlük yüklü ise bunun için bir işlem yapmaya gerek olmadan Almanca dilindeki bir kitapta o sözlüğü kullanacaktır.

(Bu bilgi eski olabilir: Kindle Touch (K5) taki bir hatadan dolayı içerik ne olursan olsun eğer bir kitabı bu versiyonda herhangibir dil için anlık sözlükle kullanmak istiyorsanız kitabın dilinin İngilizce olarark ayarlanması gerekiyor bu hata düzeltilene kadar. Blgilinize. (link ve link2) )

Sözlüğün giriş ve çıkış dillerinin ayarlanmış olduğundan emin değilseniz bu  linkten indirebileceğiniz  uygulamasıyla yeniden düzenleyebilirsiniz: language, input language dillerini giriş dili için; output language dilini de çıkış dili için ayarlayın. Normal bir dökümanın dilini değiştirmek için ise Language ayarı yeterli:

Tavsiye edebileceğim sözlükler:

Kindle’da kullanması işlevsel olmasa da TDK Türkçe sözlüğü buradan indirebilirsiniz: mediafire

Sözlük bulabileceğiniz sayfaların bir listesi

Babylon veya Stardict formatındaki bir sözlüğü mobi formatına çevirerek Kindle’da kullanma  da mümkündür. Bunu başka bir yazıda daha geniş anlatabilirim. (İngilizce kaynak)

Written by thomass

17 Kasım 2011 20:54

Genel Bilgiler, Kindle 4, Kindle Keyboard kategorisinde yayınlandı

22 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. harikaa

  aykara

  07 Ocak 2012 at 01:00

 2. osmanlıca kitaplar için dili ne yapacağız

  aykara

  07 Ocak 2012 at 01:00

  • bu kitaplar için dili Türkçe olarak seçin

   thomass

   07 Ocak 2012 at 01:02

   • Turkish; Ottoman (1500-1928), ı seçiyorum osmanlıca kitaplar içinde nasıl fikir onların metasını ona göre ayarlıyorum.

    Aydın

    07 Ocak 2012 at 16:59

    • kullandığınız sözlüğün de ona göre ayarlanması gerekebilir. Bence hepsini değiştirmeden bir deneyin kulanımında sıkıntı olmazsa diğerlerini öyle değiştirin.

     Ayrıca Bu değiştirme işlemini eğer bir sıkıntı yaşarsanız yapın . Ben şu ana kadar değiştirme ihtiyacı duymadım hatırladığım kadarıyla.

     thomass

     07 Ocak 2012 at 18:52

 3. http://eb.lv/dict/

  inflection list özelliğine sahip sözlük yayınlandı.

  abuzer

  28 Ocak 2012 at 14:59

  • sonuncusu hariç yazıda tavsiye ettiğim sözlükler zaten bu siteden 🙂

   thomass

   28 Ocak 2012 at 15:42

 4. Kindle için henüz böyle bir sözlük yayınlanmadı yazdığınız için linki incelemediğinizi düşündüm.

  abuzer

  28 Ocak 2012 at 23:36

  • Kastettiğim Türkçe kelimeler için olan sözlüklerdi. Ama karşılaştığınız linkleri paylaşmaya devam edin lütfen.

   thomass

   29 Ocak 2012 at 00:28

 5. mobi uzantılı dosyayı kindle touch’a atıyorum ama sözlük olarak göstermeyi başaramadım. başka bir yöntem mi izlemeliyim?

  Özgür

  01 Şubat 2012 at 16:39

 6. Yukarıda anlatılan yöntemi kullanın. önce mobi dosyasını calibre’ye atın. sonra yukarıdaki gbi dilini ingilizce olarak ayarlayın. En son olarak calibre açıkken Kindle’ı bilgisayara bağlayıp mobi üzerinde sağ tık> send to device>anabelleğe gönder yoluyla Kindle’a aktarın

  thomass

  01 Şubat 2012 at 17:30

 7. İşe yaradı, teşekkür ederim.

  Özgür

  02 Şubat 2012 at 10:17

 8. ya bendeki ingilizcce kitabın metadatasını ingilizce yapıyorum sözlüğü ayarlardan seçiyorum ing-tür sözlük yerine tür-ing sözlükten kelime seçiyor. tür- ing sözlüğü silince de bu kitabın dili için sözlük bulunamadı diyor. ne yapmam lazım ing kitaplarda tür sözslük kullanmak için?

  erkam

  02 Haziran 2012 at 23:16

  • ingilizce kitabın metadatasında ingilizce yazdığından eminseniz bu sayfa linki verilen ing-tur sözlüğün çalışması lazım. kitabın dilini değiştirmek için bir de bu linkteki programı deneyin.

   thomass

   03 Haziran 2012 at 18:36

   • Çok teşekkürler hallettim sorunu. Hatam şu imiş : calibre ile metadatasını düzeltip belgelerimdeki calibrenin kütüphanesindekini kitabın mobisini göndermek. Calibreden cihaza gönder diyerek gönderdiğim kitaplarda sözlük çalışınca anladım bunu.

    erkam

    04 Haziran 2012 at 14:22

 9. ARKADAŞLAR WORDNET EASY…… SÖZLÜĞÜNDE (BENCE) CİDDİ BİR HATA HATTA HAKARET VAR. “ERASE” KELİMESİ İÇİN VERDİKLERİ ÖRNEK ŞUDUR: “The Turks erased the Armenians in 1915”;
  SÖZLÜĞÜ İNDİREN ARKADAŞLARA KENDİLERİ DÜZELTEBİLİYORLARSA DÜZELTİP O ŞEKİLDE KULLANMALARINI TAVSİYE EDİYORUM.

  MEHMET

  16 Şubat 2013 at 09:54

 10. valla şıp diye tanıdı türkçe-ingilizce sözlüğü. gözlerime inanamadım 🙂 bu cihaz sevgilim oldu çıktı,elimden düşmüyor

  lafonso

  13 Eylül 2013 at 05:14

 11. E-mail adresinize kindle ile ilgili spesifik konuda danışmak istiyorum. E-mail adresinizi alabilir miyim ?

  ışıl

  12 Mart 2014 at 12:59

 12. TDK Türkçe sözlük çok işime yaradı sağolun. Türkçe kitapları okurken bilmediğim kelimelere bakmak için internette aramış ama bulamamıştım. Yalın olmayan sözcükleri bulmak için sözlüğe girip aramak gerekiyor ama yine de işe yarar.

  none

  28 Eylül 2016 at 17:53

 13. Merhaba

  Kındle PW3’e Osmanlıca Türkçe mobi formatındaki sözlüğü atmaya çalışıyorum.Ama olmuyor. Kındle’da Documents – Dictionary içine sözlüğü bırakıyorum. Bilgisayardan baktığımda kındle içinde sözlüğü görüyorum fakat , kındle’ı bilgisayardan çıkarıp baktığımda sözlük kındle içinde gözükmüyor. Bu sorumu Kındle gruptada yazdım ama henüz yardımcı olan çıkmadı. Ne yapabilirim?

  Levent

  08 Aralık 2016 at 08:37


Sorularınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: