Kindle için Faydalı Bilgiler

Son Kindle Versiyonlarının Genel ve Teknik Özellikleri

Bu yazıda Amazonun piyasaya sürdüğü son Kindle versiyonlarının kısa bir tanıtımını yapıp teknik özelliklerini vereceğim.

Kindle’in hali hazırda satılan dört versiyonu bulunuyor:

Kindle Fire

Kindle Fire diğer versiyonların  aksine Android’in bir türeviyle çalışan renkli ekranlı  bir tablet bilgisayardır.Apple’ın Ipad’iyle rekabet için piyasaya sürülmüş olan Kindle Fire Amazonun içerik altyapısıyla da entegre edilmiştir.  199 $ ‘a satılan cihazın kullanım alanları: kitap, film izlemek, oyun oynamak, web’de gezinmek, okumak vs. Kullanıcılar için en büyük avantajlarından biri   Amazon Silk özelliğiyle webde daha hızlı tarama yapabilmesi. Aynı zamanda  iPad’den daha küçük ve daha hafif.

Ekran 7 ” IPS dokunmatik (multi-touch) ekran (in-plane switching) teknolojisi ve anti-reflektif düzenleme, 1024 x 600 piksel çözünürlük 169 ppi, 16 milyon renk.
Boyut (inç) 7.5 “x 4.7” x 0,45 “(190 mm x 120 mm x 11,4 mm).
Ağırlık 14,6 ounces (413 gram).
Sistem Gereksinimleri Yok, içerikleri wifi bağlantısı ile yükleyebileceğinizden bir bilgisayar gerektirmez.
Cihaz üzerinde Depolama 8GB dahili. 80 uygulama kurulumuyla beraber 10 film veya 800 şarkı veya 6,000 kitap için yeterli .
Cloud Storage Amazon’dan alınan tüm içerik için sınırsız internet üzerinden bulut (Cloud) depolama imkanı
Pil Ömrü Wifi kapalı halde  8 saat kadar sürekli okuma ya da 7.5 saat video oynatma. Pil ömrü, internette içerik tarama ve indirme, kablosuz bağlantı kullanımına bağlı olarak değişecektir.
Şarj Süresi Fire ile gelen şarj cihazıyla 4 saat. Ayrıca, bilgisayarınızdan da a USB üzerinden şarj edebilirsiniz.
Wi-Fi Bağlantı Kamu ve özel Wi-Fi ağları, WEP, WPA ve WPA2 güvenlik parola kimlik doğrulaması desteği ile 802.11b, 802.11g, 802.11n, veya 802.1X standardı kullanan hotspots destekler;  ad-hoc  (peer -to-peer)  Wi-Fi ağları desteklemiyor.
USB Port USB 2.0 (mikro-B bağlayıcı)
Ses 3,5 mm stereo ses jakı, dahili  stereo hoparlörler.
Desteklenen İçerik Formatları Kindle (AZW), TXT, PDF, korunmasız Mobi, PRC özgün, Sesli (Sesli Geliştirilmiş (AA, AAX)), DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP, DRM korumasız  AAC, MP3, MIDI, OGG, WAV MP4, VP8.
Belgeler Hızlı Başlangıç Kılavuzu (kutuya dahil); Kindle Kullanım Kılavuzu (önceden cihaza yüklenmiş)
Garanti ve Servis 1 yıllık sınırlı garanti ve servis ücrete dahil.  İsteğe bağlı 2 yıllık uzatılmış garanti ABD müşterileri için ayrı satılır. Kindle kullanım şartlarını  burada bulabilirsiniz.
Kutu içeriği Kindle Fire tablet, ABD güç adaptörü (destekler 100-240V), Hızlı Başlangıç Kılavuzu.

Fiyatı oldukça uygun ve özellikleri de çoğu kullanıcı için tatmin edici seviyede.

Sonuçta bir tablet olduğundan kitap okumadan ziyade film, müzik ve oyun için daha kullanışlıdır. Gerçekten de Amazon bu tableti piyasaya  internet üzerinden satışa sunduğu müzik, filmi ve  diziler için kullanılabilecek ve daha çok kişinin alabileceği bir cihaz olarak sürmüştür.. Eğer böyle bir film, dizi kiralamak gibi bir  hedefiniz varsa ve özellikle Amazon Prime üyesi iseniz sizin işine daha çok yarayacaktır. Bilindiği gibi Amazon Prime üyelerine  şu an için videolara zaman sınır olmadan izleme imkanı veriyor.

Chazın depolama kaasitesini 8GB olması kullanıcılar için bir problem olarak görülebilir.  Buna karşılık  Amazon Bulut (Cloud) depolama olarak tabir edilen inernet üzerine kaydetme olanağını bir üst sınır olmadan sağlayacağının garantisini veriyor. Yani internete iyi bir hızla istediğiniz zaman ulaşabilecekseniz Kindle Fire sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Sonuç  olarak, Kindle Fire halihazırda Amazon’un sanal içeriklerini kullanmaya alışmış kişiler içinn tablet bilgisayara geçiş için iyi bir giriş olabilir. Bir iPad’in iTunes’u gibi bir programa gereksinim duymaması da artı yönlerinden biri. Bu iTunes bağımlılığından hoşut olmayan Apple kullanıcıları da bu sayede Amazon’a geçiş yapabilir.

Ayrıca Fire’in 3G’sinin bulunmadığını da gözden kaçırmamak gerekiyor ki bu da etkili bir kullanım için kesintisiz bir wifi ağına ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Daha önce çıkan bazı Kindle versiyonlarında bile olan 3G’nin olmaması Fire’in eksi yönlerinden biri.

Bu yazıda İpad2 ile fotograflı güzel bir karşılaştırması yapılmış.  Fire hakkında diğer bir inceleme ise bu sayfada.

Kindle Touch

Kindle Touch Amazon’un Dokunmatik ekran furyasına bir cevabı olarak ortaya çıktı. sadece wifi veya 3G +wifi versiyonları bulunmakta. Fiyatları ise şu şekilde: wifi(reklamlı):  99 $ , wifi(reklamsız): 139 $ ,  3G(reklamlı): 149 $ ve 3G(reklamsız): 189 $ .

Kindle Touch Kindle Keyboard’dan % 8 daha hafif ve % 11 daha küçük . Kindle Touch’ın teknik özellikleri ise şu şekilde:

Ekran Amazon’un tescilli waveform ve font teknolojisi, 16 seviye gri tonlama 167 ppi, 600 x 800 piksel çözünürlük ile optimize edilmiş  en gelişmiş 6 ” E-Ink multi-touch ekran.
Boyut (inç) 6.8 “x 4.7” x 0.40 “(172 mm x 120 mm x 10,1 mm)
Ağırlık 7.5 ons (213 gram)
Sistem Gereksinimleri Yok, içerikleri wifi bağlantısı ile yükleyebileceğinizden bir bilgisayar gerektirmez.
Cihaz üzerinde Depolama 3.000 kitap ya da 4 GB dahili (kullanıcı içeriği için yaklaşık 3 GB).
Cloud Storage Tüm Amazon içerik için internet üzerinde sınırsız bulut(cloud) depolama
Pil Ömrü Wifi kapalı bir şekilde günde yaım saat okuma süresiyle iki ay. wifi sürekli açık vaziyette ise 6 hafta .  Pil ömrü Kindle Store, web tarama ve içerik indirme alışveriş gibi, kablosuz kullanımına göre değişir.
Şarj Süresi Paket içeriğindeki USb kablo ile Bilgisayar üzerinden tam şarj süresi 4 saat. ABD priz uyumlu güç adaptörü ise ayrı satılır.
Wi-Fi Bağlantı  WEP, WPA ve WPA2 güvenlik parola kimlik doğrulaması kullanarak 802.11b, 802.11g veya 802.11n(b veya g uyumluluk modu) standardı Kamu ve özel Wi-Fi ağlarını kullanabilir. 802.1X standatında WPA ve WPA2 şifreleme yöntemlerini kullanamaz.   ad-hoc (peer-to-peer) Wi-Fi ağlarına bağlanmayı ise  desteklemiyor.
USB Port USB 2.0 (mikro-B bağlayıcı)
Ses 3,5 mm stereo audio jack, dahili arka hoparlörler
Desteklenen içeriği Formatları Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Sesli Geliştirilmiş (AA, AAX)), MP3, korunmasız Mobi, PRC. Ayrıca whispernet hizmetiyle dönüşüm yoluyla: HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP .
Belgeler Hızlı Başlangıç Kılavuzu (kutuya dahil); Kindle Kullanım Kılavuzu (önceden cihaza yüklenmiş).
Garanti ve Servis 1 yıllık sınırlı garanti ve servis ücrete dahil.  İsteğe bağlı 2 yıllık uzatılmış garanti ABD müşterileri için ayrı satılır. Kindle kullanım şartlarını  burada bulabilirsiniz.
Kutu içeriği Kindle kablosuz e-kitap okuyucu, USB 2.0 kablosu Hızlı Başlangıç Kılavuzu.

Küçük ve hafif  yapısı kitap okuma için alternatiflerine karşı daha avantajlı kılıyor.

Dokunmatik ekranı ise beş yönlü tuşu kullanmanızı gerektiren önceki Kindle karşı versiyonlarına karşı avantajı. Ama önceki Kindle versiyonlarının sağ ve sol kenarlarında bulunan gezinti tuşlarını kaldırıp yerine dokunmatik ekranın sağ ve sol alanlarına dokunularak kullanılan EasyReach teknolojini koymaları dokunmatik sevener için iyi bir şey olsa da gezinti tuşlarının eksikliği bazı durumlarda eski kullanıcılar için bir eksiklik olarak algılanabilir.

Yani eski kullanıcılar ya  EasyReach’e alışıp eskiyi unutacaklar yada sürekli olarak bundan şikayet edecekler.  EasyReach’le birlikte gezinti tuşlarının korunması daha uygun olurdu zannedersem. Çünkü gezinti tuşları elinizi hemen hemen hiç hareket ettirmeden Kindle’ı tuttuğunuz yerden bir dokunuşla sayfa değiştirmeye imkan sağlıyordu. Şimdi ise önceki sayfaya geçmek için ekranın sol üst  köşesine dokunmak gerekiyor.

Buna rağmen Kindle’a dokunmatik ekran özelliğinin eklenmesine menmnun olan çoğularına gezinti tuşlarınının olmaması önemsiz bir eksiklik olarak hissettirebilir.

Kindle Touch için çoğu kişide olan renkli ekran beklentisi ise E-ink ise renkli ekran teknolojisinin yeerince gelişmemesinden dolayı başka bir versiyona ertelenmiş oldu.

Kindle Touch’daki bir başka özellik olan X-Ray ise bir Kitabın temel özellikelri hakkında daha iyi incelemelere olanak sağlıyor. Örneğinbu özelliği kullanarak kitapta bahsedilen çeşitli fikirler, tarihi figürler, yerleri, karakter veya ilginizi diğer konularının üstüne dokunarak kitapta bu konudan bahseden pasajlara ulaşabilirsiniz.Ya da  Wikipedia ve Shelfari ile ayrıntılı bilgileri de görebilirsiniz. Görüldüğü gibi X-Ray Kindle kullanıcıları için gerçekten güzel ve faydalı bir yenilik olacak. Bu forumda bu versiyon hakkındaki yorumları okuyabilirsiniz.

Kindle

Kindle  ismiyle sunulan bu cihaz Amazon’un dokunmatik ekranla ilgilenmelyenler için daha uygun bir fiyatla piyasaya sürdüğü bir versiyon. Sadece Wifi versiyonu olan bu cihazın reklamlı versiyonu  sadece 79 $ , reklamsız olanı ise  109 $ . Görüldüğü gibi Amazon 79$ gibi gayet uygun bir fiyata e-kitap okuyucu edinme şansı veriyor.

Bu versiyonda sağ ve soldaki geznme tuşları ve 5-yönlü tuş bulunurken Klavye çıkartılıp 4 yeni tuş daha eklenmiş.

K4

Kindle ,  Kindle Keyboard’a  göre % 30 daha hafif ve % 18 daha küçük. Kindle ‘ın teknik özellikleri ise şu şekilde:

Ekran Amazon’un tescilli waveform ve font teknolojisi, 16 seviye gri tonlama 167 ppi, 600 x 800 piksel çözünürlük ile optimize edilmiş  en gelişmiş 6 ” E-Ink ekran (dokunmatik özelliği yok)
Boyut (inç) 6.5 “x 4.5” x 0.34 “(166 mm x 114 mm x 8,7 mm)
Ağırlık 170 gram (5,98 ons)
Sistem Gereksinimleri Yok, içerikleri wifi bağlantısı ile yükleyebileceğinizden bir bilgisayar gerektirmez.
Cihaz üzerinde Depolama 1400 kitap ya da 2GB dahili (kullanıcı içeriği için yaklaşık 1.25GB kullanılabilir).
Cloud Storage Tüm Amazon içerik için bulut depolama.
Pil Ömrü GÜnlük yarım saatlik kullanımla bir ay. wifi açık ise 3 hafta. Kindle Store, web tarama ve içerik indirme, alışveriş gibi faaliyetlere göre  değişiklik gösterir.
Şarj Süresi Gelen USB 2.0 kablosu ile bilgisayardan şarj süresi yaklaşık 3 saat . ABD güç adaptörü ise  ayrı satılır.
Wi-Fi Bağlantı WEP, WPA ve WPA2 güvenlik parola kimlik doğrulaması kullanarak 802.11b, 802.11g veya 802.11n(b veya g uyumluluk modu) standardı Kamu ve özel Wi-Fi ağlarını kullanabilir. 802.1X standatında WPA ve WPA2 şifreleme yöntemlerini kullanamaz.   ad-hoc (peer-to-peer) Wi-Fi ağlarına bağlanmayı ise  desteklemiyor.
USB Port USB 2.0 (mikro-B bağlayıcı)
Desteklenen içeriği Formatları Kindle (AZW), TXT, PDF, korunmasız Mobi, PRC. Ayrıca whispernet hizmetiyle dönüşüm yoluyla: HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP .
Belgeler Hızlı Başlangıç Kılavuzu (kutuya dahil); Kindle Kullanım Kılavuzu (önceden cihaza yüklenmiş). Ek bilgiler birden çok dilde online bulunabilir .
Garanti ve Servis 1 yıllık sınırlı garanti ve servis dahil. İsteğe bağlı 2 yıllık Uzatılmış Garanti ABD müşterileri için ayrı olarak satılır. Kindle Garanti koşullarınıı burada bulabilirsiniz .
Kutu içeriği Kindle kablosuz e-kitap okuyucu, USB 2.0 kablosu, Hızlı Başlangıç Kılavuzu .

Hafif ve küçük bir cihaz isteyenler için oldukça uygun bir cihaz. Cebinize  sığacak kadar küçük olan bu cihaz oldukça uygun fiyatı da eklenince gerçekten de çok cazip hale geliyor. Hafızasıın 1.25GB olması negatif bir durum gibi görünse de cihazda müzik çalma için gerekli ses çıkışları olmadığını göz önüne alırsak  kullanıcı için  depolama alanı sıkıntısı olmacağı kesin.

Bu sürüm özellikle kullanıcılarına e-kitap hizmeti sunmak isteyen kütüphane, okul gibi işletmelerin ilgisini çekecektir. Bunun yanında alacağı cihazı sadece okuma fonksiyonu için kullanmak isteyecek kişiler için de en uygun seçenek bu olacaktır.

Diğer versiyonlara göre negatif yanları: düşük hafıza, ses çıkışının olmaması ve düşük pil ömrü.

Kindle Keyboard

Bu model aslında bir önceki versiyon olmasına rağmen çok tutulması üzerine Amazon Kindle Keyboard ismiyle satışına devam etme kararı almış olmalı. Ne var ki piyasada kalma süresini göz önünde tutarsak Amazon’un bu versiyonu satmaya çok da devam etmeyeceğini  düşünmek çok da yalnış olmadığından eğer bu versiyonu almayı düşünüyorsanız bir an önce almalısınız.

Resminden de anlaşılacağı gibi Klavyesi ve sağ ve sol kenarlarında uzun  gezinme tuşları olan bu modelde Dokunmatik ekran olmamasına karşılık ses  fonksiyonu var ve hafızası da  Kindle Touch gibi 4 GB.  Amazon bu cihazın Wifi versiyonun reklamsız halini 139$’a satmaya devam ederken reklamlı versiyonunu ise 99$ ‘a indirdi.  3G(reklamlı) 139$ ve 3G(reklamsız) ise 189$

Amazon_Kindle_3

Kindle Keyboard diğerlerine nazaran daha büyük ve daha ağır olmasına karşılık klavye barındırması onu cazip tutmaya devam ediyor. Kitap üzerine not almayı seviyorsanız Kindle modeli yerine bu Kindle Keyboard modeli daha pratik olacaktır. Aynı şekilde Kindle’ı diğer yazılarda anlatılan hacklerle kullanmayı düşünüyorsanız bu versiyon daha cazip. Çünkü diğer versiyonlarının yazılımının  halihazırda  kırılamamamış  güvenliği aşılsa bile  harici uygulamalar için bu versiyon kadar kullanışlı olmayabiliceğini göz önünde bulundurmak gerek.

Kindle Keyboard hakkında daha fazla bilgiyi bubu,bu  ve bu sayfada bulabilirsiniz.

Kindle Keyboard’ın teknik özellikleri ise şu şekilde:

Ekran Amazon’un tescilli waveform ve font teknolojisi, 16 seviye gri tonlama 167 ppi, 600 x 800 piksel çözünürlük ile optimize edilmiş  en gelişmiş 6 ” E-Ink ekran (dokunmatik özelliği yok)
Boyut (inç) 7.5 “x 4.8” x 0,335 “(190 mm x 123 mm x 8,5 mm).
Ağırlık 8.7 ons (247 gram).
Sistem Gereksinimleri Yok, içerikleri wifi bağlantısı ile yükleyebileceğinizden bir bilgisayar gerektirmez. kablosuz kapsama alanını kontrol edin .
Depolama 4GB dahili (kullanıcı içeriği için yaklaşık 3GB).
Pil Ömrü Wifi kapalı bir şekilde günde yaım saat okuma süresiyle iki ay. wifi sürekli açık vaziyette ise 10 gün .  Pil ömrü Kindle Store, web tarama ve içerik indirme alışveriş gibi, kablosuz kullanımına göre değişir.
Düşük 3G kapsama alanlında  veya EDGE / GPRS  ile kullanım, wifi kullanımı, pil kullanımını hızlandırır.
Şarj Süresi Dahili ABD priz uyumlu güç adaptörü ile yaklaşık 4.5 saat içinde tamamen şarj olur. Aynı zamanda, içerdiği USB 2.0 kablosu aracılığıyla bilgisayarınızdan şarjı da  destekler.
3G Bağlantı  KApsam dışı alanlarda EDGE / GPRS desteğiyle birlikte HSDPA modem (3G); Amazon Whispernet kullanıcılarına ABD içinde AT & T 3G yüksek hızlı veri ağı ile ve ABD dışında anlaşmalı AT&T’ anlaşmalı servislerin aracılığı ile kablosuz servisi sağlar. Ayrıntılı bilgi ve hizmet şartları 
Wi-Fi Bağlantı WEP, WPA ve WPA2 güvenlik parola kimlik doğrulaması kullanarak 802.11b, 802.11g veya 802.11n(b veya g uyumluluk modu) standardı Kamu ve özel Wi-Fi ağlarını kullanabilir. 802.1X standatında WPA ve WPA2 şifreleme yöntemlerini kullanamaz.   ad-hoc (peer-to-peer) Wi-Fi ağlarına bağlanmayı ise  desteklemiyor.
USB Port Bir PC veya Macintosh bilgisayara  ve  isteğe bağlı olarak Kindle ABD güç adaptörüne  bağlamak için USB 2.0 (mikro-B bağlayıcı)
Ses 3,5 mm stereo ses jakı, arka tarafında stereo hoparlörler
Desteklenen içeriği Formatları Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Sesli Geliştirilmiş (AA, AAX)), MP3, korunmasız Mobi, PRC. Ayrıca whispernet hizmetiyle dönüşüm yoluyla: HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP .
Birlikte Verilen Aksesuarlar ABD güç adaptörü (100V-240V destekleyen), USB 2.0 kablosu.
Belgeler Hızlı Başlangıç Kılavuzu (kutuya dahil) [PDF], Kindle Kullanım Kılavuzu (önceden cihaza yüklenmiş) [PDF]. Ek bilgiler birden çok dilde online bulunabilir .
Garanti ve Servis 1 yıllık sınırlı garanti ve servis dahil. İsteğe bağlı 2 yıllık Uzatılmış garanti ABD müşterileri için ayrı olarak satılır. Kindle garanti şartlarını Kindle Lisans Anlaşması ve Kullanım Şartları ‘nda bulabilirsiniz.

Sonuç

Birkaç ufak eksi yanlarına belitmiş olmamıza rağmen şu bir gerçek ki Amazon’un Kindle ürünleri oldukça etkileyici.  Amazon hemen hemen her türlü zevke sahip kesimi düşünerek çok çeşitli bir yelpazade versiyon çıkartmış. Örneğin renkli bir ekran, video ve oyun isteyenler için Fire tasarlanmış. Dokunmatik bir e-kitap okuyucu isteyenler için Kindle Touch, sadelikten yana olanlar için Kindle versiyonu , klavye ile not alma isteğinde olanlar içinde Kindle Keyboard üretilmiş. Ayrıca 3G gereksimi olan ve olmayanlar için ayrı ayrı versiyonlarla hem gereksiz yere fazla para isteyerek müşteri kaçırmamış hem de ihtiyacı olana gerekli hizmeti sunmuş olmuşlar. Ayrıca reklam sponsorlarıyla da daha uygun versiyonları da piyasaya sürerek fiyat olarak da avantaj sağlamışlar. Görüldüğü gibi amazon bu pazarın dağılımı konusunda iyi bir analiz yapıp olabildiğince esnek olmaya çalışmış.

Bu yazıda daha çok birbirlerinden farkları anlatılmaya çalışıldığı için atlanmış olan ortak özelliklerinden birkaçına burada bahsedelim. Kinde’ların hepsi uygulama (oyun, hesap makinası, takvim,…) yüklemeyi destekliyor.  Okuduğunuz kitabı kapatmadan bir kelimenin anlamına bakabiliyorsunuz. İnternette gezinti yapma imkanı hepsinde var. Bir gazeteye abone olup düzenli olarak yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu hizmetten Calibreyle recipeler aracılığıyla ücretsiz  olarak da faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde bu hizmetle(whispernet) Kindle’a mail yoluyla yazı ,kitap, belge gönderilebiliyor. Kitaplar üzeirnde not alma, alt çizme ve bunları sosyal ağlarda anında paylaşma gibi güzel özellikleri var. İngilizce metni sesli okuma ve müzik ve sesli kitap gibi özellikler ses fonksyonu olan versiyonlarda mevcut. Türkçe kitap okuma,  Türkçe sözlük kullanma yönüyle bir sıkıntısı yok.   Amazon hesabınızda şahsi dökümalarınız için 5GB, amazondan aldıklarınız için ise sınırsız  alan sağlıyor.

Türkiye’den bu cihazları alma olanakları, E-ink teknolojisinin özellikleri ve avantajları , Kindle’ın diğer markalarla karşılaştırılması, cihazın kullanıma hazırlanması   gibi konular hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız  bu detaylı yazıyı okumanızı öneririm.

Yukarıda versiyonları anlatırken bahsedilen Kindle’ın reklamlı diye tabir ettiğim , amazon’un ise Kindle with Special Offers (KSO) olarak adlandırdığı versiyonlarını biraz daha tanıyalım: Amazon bu Kindle versiyonlarının normal okuma sırasında karşınıza çıkmayacak alanlarında (  ekran koruyucu yerine  ve ana ekranda en altta çok dar alanda) reklam göstermesine karşılık olarak  fiyatta 30$’lık bir indirim yapıyor.Bu reklamların hangi konularla ilgili olacağı da seçmenize imkan sağlıyor. Ayrıca belli ürünleri belli zamanlarda oldukça indirimli olarak almaya imkan sağlıyor ki Special Offers (Özel Fırsatlar) ile de  bunu kastediyor.Üstelik yeni versiyonları KSO olarak aldığınızda ilerideki bir zamanda bu reklamlardan canınız sıkılırsa veya fırsatların sizi ilgilendirmediğini düşünmeye başlarsanız istediğiniz bir anda 30$ farkı ödeyip Amazon’un  bu reklamları kaldırmasını sağlayabilirsiniz. Bir tür sponsorluk gibi yani. Aslında esas hedef kitle olan Amerikan vatandaşları açısından sunulan fırsatlar oldukça cazip. Öyle ki bu indirimlerin toplamı Kindle’a verdiği parayı geçenler bile var.

Kindle’ın yazılı  garanti şartları her ne kadar diğer herhangi bir ticari üründe olduğu gibi bir çok kısıtlamalar içerse de Amazon Kindle konusunda oldukça esnek davranıyor. Kullanıcı hatasının aşikar olduğu durumlarda bile yenisini gönderme gibi garanti hizmetlerini sunabiliyor. Tek sıkıntı Türkiye’nin garanti sağlanan yerler dışında olması. Bunu da garanti sağlanan yerlerden bir adres belirterek aşabilirsiniz.

Apple’ın bu ürünlere cevabı ise merak edilen bir husus. Kindle’ların iOS cihazlara rakip olarak çıkarıldığı neredeyse aşikar. Özellikle Kindle Fire İpad satışlarını önemli ölçüde etkileyebilir.Uzun vadede bunun oldukça iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Tüketiciler açısından farklı seçeneklerin olması gerçekten de önemli bir husus. Bir ürün pazarının bir şirketin tekeline girmesi ürünlerin çeşitliliği, fiyatı ve müşterilerin seçim imkanı açısından  uzun vadede ciddi sorunlar oluşturabilir.

bu yazı temel alınarak yazılmıştır

Written by thomass

26 Kasım 2011 22:04

Genel Bilgiler, Kindle, Kindle 4, Kindle Keyboard kategorisinde yayınlandı

%d blogcu bunu beğendi: