Kindle için Faydalı Bilgiler

Kindle Touch Jailbreak ve Hackleri

leave a comment »

Bu yazıda Kindle Touch versiyonu için kullanılabilecek hackler anlatılmıştır.


NOT: Bu yazıdaki bilgiler güncel olmayabilir veya yeni bilgileri barındırmayabilir. Daha güncel olan bu yazıyı okuyun. 


Lütfen öncelikle  bu yazıyı okuyun.

Bu yazıda anlatılan hackler:

Jailbreak

Jailbreak’in tek fonksiyonu Amazon tarafından onaylanmamış uygulamaları Kindle’ınıza yüklemenize olanak sağlamasıdır. Kindle Sistem Dosyalarının hiçbirinde herhangibir değişiklik yapmaz sadece bir dosya ekler. Bu ilerideki Amazon updatelerinde büyük olasılıkla bir problem çıkmayacağını gösterebilir.

Bu jailbreak bunun dışında herhangibir şey yapmaz. Bunun için geliştiricilerin uygulama delemesini beklemeniz gerekecek. Bu jailbreak’in tekişlevi bu uygulamaların yüklenmesine izin vermekten ibarettir.

Jailbreak’in yüklenmesinin herhangibir zararı yoktur. (Pil süresi, sistem kararlılığı vb) Ama artık Amazon’un kontrol edip onayladığı uygulamalarla sınırlı olmadığınızdan dışarıdan edindiğiniz bir uygulama yada düzenlemeyi yükleyerek  cihaza zarar verebilirsiniz.  Bu yüzden denenmemiş uygulamaları yüklememeniz tavsiye edilir.

Jailbreak işlemi için bu sayfaya bakın.

Screensaver Hack

( Bu hack 5.1.0 güncellmesinden sonra çalışmıyor, bazı fonksiyonları bozuyor.  o yüzden eğer önceden kurulduysa güncellemeden önce  kaldırılması gerekiyor)

yifanlu tarafından hazırlanan ekrankoruyucu hackinin nasıl kurulacağını anlatalım:

Öncelikle bu hackin KSO’ larda (reklamlı olanlarda) kesinlikle çalışmayacağını belirtmemiz gerek. KSOlarda kullanmak için öncelikle amazon hesabınızdan 30$ indirimi iade edip Kindle’ınızı normal hale getirmeniz gerekiyor.

Güncellenen  2.0’ın özellikleri: isim,boyut kısıtlamasını kaldırması, otomatik kontrollerle sistemin çökmesini engellemesi ve ufak bir kilit simgesiyle beraber son ekranı ekran koruyucu olark göstermeye imkan tanımasıdır.

Bu link‘ten zip dosyasını indirin.

Kurulumu

 1.  update_kindle_touch_custom_screensaver_1.0_install.bin dosyasını Kindle’a kopyalayın
 2. “Menu -> Settings -> Menu -> Update Your Kindle” ile hackin yüklenmesini başlatın.

Kullanımı

Ekran koruyucu olarak PNG formatındaki resimlerini kullanabilirsiniz.  Kullanmak istediğiniz resimleri hack kurulumundan sonra oluşacak olan screensaver klasörünün içine kopyalayın.

Alternatif olarak ekran koruyucu olarak resim yerine son ekran görüntüsü üzerinde bir kilit resmi de kullanabilirsiniz:

Bu özelliği kullanmak için  hack zip dosyasının içindeki  “lockscreen.png” dosyasını screensaver klasörüne kopyalayıp diğer resimleri başka bir yere taşıyın.

Kaldırma

Ekran koruyucusunu  update_kindle_touch_custom_screensaver_1.0_uninstall.bin dosyasını yukarıda anlatılan yükleme yöntemiye  kullanarak Ekran koruyucuları orjinal  haline getirebilirsiniz.

Kindle Launcher

Kindle launcher sistem menüsüne Launcher isimli bir öge ekler ve bu ögenin açtığı yeni menü ile normalde yapılamayan yeni fonksiyonlara ve hacklere  erişim sağlar.(Kindle 3’teki Launchpad hack’inin Touch’daki karşılığı)

 

Yüklemek için

 1. bu linkten zip dosyasını indirip bilgisayarda bir yere açın. (5.1.0 güncellemesi öncesi  bu hack’in kaldırılması gerekiyor. 5.1.0 güncellemesi yapılmış ya da bu versiyona sahip Touchlarda çalışacak versiyonu bu linkten indirebilirsiniz.)
 2. update_launcher_1.0_install.bin dosyasını Kindle’a kopyalayın
 3. menu>settings>menu>update ile güncelleme özelliğini kullarak yükleyin

kaldırmak için update_launcher_1.0_uninstall.bin dosyasını kullanabilirsiniz

Launcher Eklentileri

Eklentileri kullanma yöntemi
 • Öncelikle Jailbreak işlemini yapıp Launcher  hackini yüklemeniz gerekmekte
 •  ilgili zip dosyasının içindeki klasör yapısını aynen Kindle’daki extensions klasörüne kopyalayın
 • Kindle’ı Menu>Settings>Menu>Restart ile tekrar başlatın
Eklentiler
 • CoolReader( Hacked Up Reader): Touch’da ePub okumak için CoolReader’in Touch için düzenlenmiş versiyonu.
 
Kurulumu:
  • Birinci Yöntem
   •  Kindle içinde “cr3xcb” isminde  bir klasör oluşturun.  HackedUpReader.tar.gz  dosyasını indirip  7zip programıyla açın, içindeki bin, share klasörleri ile crlog.ini dosyasını bu cr3xcb klasörünün içine kopyalayın.
   • CoolReader Launcher.zip dosyasını bilgisayarınızda açıp içindeki klasörü Kindle’ınızdaki  extensions klasörüne kopyalayın.
   • Kindle’ı Menu>Settings>Menu>Restart ile tekrar başlatın
  • İkinci yöntem
  • ilgilenenler için mobilereaddeki sayfası
 • Profiles (FolderToggle ): Kindle içinde isteğe göre bazı kitapları istenildiği anda gizleyip istenilen anda kullanıma açmaya yarayan bir eklenti. İki profil için iki ayrı kitap-döküman listesini gerektiğinde gizleme için oluşturabilirsiniz.
 • hidden features: Genel itibariyle online uygulamalar(Gmail, Facebook, Paint(Draw) içerir.
         
 • orientation:  Launcher ilk yüklediğinde hazır olan seçeneklerden biri. Ekran görüntüsünü  yatay ve dikey görüntü modları arasında değiştirmeye yarar.
 • Waffletodos: Yapılacaklar Listesi
 • CollectionSync: Kindle’da mevcut olan koleksiyonları silerek documents klasörünün içindeki klasörleme yapısına göre koleksiyonları yeniden oluşturur.
 • d2j2d: Calibre’nin koleksiyon oluşturma eklentisi (Kindle Collections Plugin)  ile oluşturulan koleksiyon bilgisini Kindle’a aktarmaya yarar. (documents/calibre klasörü içindeki kitaplar için çalışır)
 • Screensaver Mode(SSModeSwitcher): Ekran koruyucu resimlerini dört farklı mod arasında değiştirmeye yarar. Kullanabilmek için ayrıca (bu uzantıyı yüklemeden önce)  Screensaver  hackini yüklemelisiniz.  Ekrankoruyucu olarak reklam yüklü olan Kindle versiyonlarında (KSO) çalışmaz.
  • Defaults: Kindle’da hali hazırda olan ekrankotuyucuları
  • Lock Screen:  Son ekran görüntüsünü yukarıdaki görüntüdeki gibi bir kilit resmi ekleyerek ekran koruyucu olarak kullanmak için.
  • Profile 1,2: Kindle içindeki customscreensaver ve customscreensaver2 klasörlerinin içine kullanıcı tarfından eklenen resimler için iki ayrı profil
  • Enable/Disable: Ekrankoruyucu devredışı bırakma veya aktif hale getirme için
 • Universal Orientation : Launcher ile birlikte yüklenen orientation sadece dökümanları çeviriyor. Bu ise ana ekran dahil tam bir  yatay ekran görüntüsü sağlıyor
 • mplayer: alternatif bir ses dosyası oynatım aracı.
 • imagegallery : Tam ekran resim gösterici . Özellikle çizgiroman okuma amaçlı.
 • WPA-EAP ağlar için eklenti: Normalde desteklenmeyen bu formattaki ağlara (eduroam, vb) erişimi sağlar. Bu eklentiyi linklerdeki ayarları kullanarak diğer bağlantı türleri için de kulanabilirsiniz: p2p-WPA2 , p2p-WEP
 • waff Kalc: hesap makinası uygulaması

Waf (offline html5) formatında oyunlar:

(Bu tarz html5 tabanlı offline uygulama (waf) geliştirmek isterseniz bu linkte gerekli araçlar mevcut.)

 • Usbnetwork : ssh üzerinden Kindle’in sistem dosyalarına erişebilmek için bir kısayol. Yapacağınız en ufak bir yazım hatası bile Kindle’ı kullanımaz hale getirebileceğinden mümkünse uzak durmanızı tavsiye ederim. Kullanabilmek için ayrıca usbnet hack‘inin de yüklenmesi gerekmekte.

Font Değiştirme Hack’i

Kurulum dosyalarına ( yalnızca 5.1.0’dan önceki Kindle Touchlar için)  bu sayfadan ulaşabileceğiniz Font Hack’i Touch’da mevcut olan dışındaki fontları da kullanabilmenize olanak sağlar.
Nasıl yüklenecek:

 • Eğer daha önce yüklememişseniz jailbreak’i yükleyin
 • Eğer bu sayfada anlatılan jailbreak versiyonunu kulanmadıysanız combined-dev-certs-20120229.zip içindeki update_combined-dev-certs-20120229_install.bin dosyasını update yöntemiyle yükleyin. (Kindle’a dosya kopyalandıktan sonra menu>settings>mneu>update) Eğer son Jailbreak versiyonunu yüklemişseniz bu adımı atlayın.
 •  kindlet-jailbreak-20120229.zip dosyasının içindeki install dosyasını(update_kindlet-jailbreak-20120229_install.bin)  önceden anlatıldığı gibi update yöntemiyle yükleyin
 • fonthack-1.2.zip içindeki update_fonthack-1.2_install.bin update dosyasını yine aynı şekilde yükleyin
 • Hack kurulduğunda oluşmuş olan fonthack klasörünün içine örneğin Averia.zip içindeki font klasörünü olduğu gibi kopyalayın ve Kindle’ı tekrar başlatın
 • Kindle ana ekranından Font Hack uygulamasını çalıştırın.( bu şekilde ana ekranda belirmiş olmalı)
 • Uygulama içinden fontu kullanmak istediğiniz alanı belirleyin.
 • Şu zip dosyasındaki fontları da uygun bir şekilde klasörleyerek kullanabilirsiniz. Şu sayfada da uygun formattaki fontlar listelenmekte.
 • translation-de_DE.zip içindeki  translation-de_DE.properties dosyasının Türkçe versiyonunu yaparak programı Türkçeleştirmek de mümkün.
 • Hack’in çalışmasındaki ufak sıkıntıları düzeltmek için libfreetype-6.8.1.zip hackini kullanabilirsiniz.
 • (Font hacki için gerekli tüm dosyaların toplu bulunduğu sayfa)

Diğer Hackler

 • Krosswords: Bu  jailbreak versiyonunu yüklediyseniz bu oyunun azw2  dosyasını usb ana klasörüne koplayın veKindle’ı bilgiasayardan ayırıp uygulama dosyasını seçip çalıştırın.

Bu yazı genel itibariyle  kindle-touch-jailbreak-1.0.zip ve kindle-touch simple_screensaver_1.0.zip içindeki Readme dosyalarının çevirisidir. Fotoğraflar the-digital-reader sitesinden alınmıştır.

Written by thomass

10 Aralık 2011 13:12

Jailbreak ile yapılanlar kategorisinde yayınlandı

Sorularınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: