Kindle için Faydalı Bilgiler

Personal Documents sayfasında birikmiş dökümanları toplu silme

Burada verilen bookmarklet ile Amazon hesabınızdaki Personal Documents sayfasında birikmiş dökümanları toplu olarak silebilirsiniz.

Amazon Kindle kullanıcılarına sağladığı 5Gb alanda ayarlarınızda aktif olarak belirtilmişse Kindle’a gönderdiğiniz dökümanları arşivlemektedir. Her ne kadar filtreleme özelliği belli bir oranda ayıklamaya imkan sağlasa da  günlük göderilen gazete, vb gibi dökümanların yığılması  gerektiği zaman dökümanlara ulaşmada zorluk yaşatabilir. Bu sayfadan dökümanları silmek mümkün olsada ancak tek tek silinebiliyor ve herbir silme işlemi hatırı sayılır bir vakit alıyor. Burada kullanımı anlatılacak bookmarkletle arşivlenmesini istemediğiniz bu tarz dökümanları  hızlı bir şekilde silebilirsiniz.

Bookmarkleti kullanmadan önce sayfa içinde yer alan arama filtresini kullanırsanız sadece belli içeriklerin silinmesini sağlayabilirsiniz. Yanlışlıkla satın aldığınız bir kitabın silinmemesi için bookmarklet kodu sadece Personal Documents sayfasında çalışacak şekilde ayarlanmıştır.

Kullanmak için aşağıdaki ifadeyi URL kısmına kopyalayarak bir yerimi (bookmark) oluşturun.

javascript: (function(){ var v = new RegExp("PersonalDocuments");
 if (!v.test(document.URL)) { return false; }
 {a=document.getElementsByClassName('rowBodyCollapsed');
for(var i = 0; i<a.length; i++)
{Fion.deleteItem('deleteItem_'+a[i].getAttribute('asin'));};
return; }})();

Topluca dökümanları silmek istediğiniz zaman filtereyi kullanarak  ekranda sadece silmek istediğiniz dosyaların kalmasını sağlayın ve bu oluşturduğunuz bookmarklet’e tıklayın. Tıklandığı anda ekranda bulunan tüm dökümanlar anında silineceğinden dikkatli kullanın.

Filtreyi dökümanların herhangibir özelliğine göre (Title, Author,Date ) filtrelemek için kullanabilirsiniz. Örneğin gazete ismi,  gönderilen hizmet (sendmeastory, vb) belirterek günlük otomatik gönderilen bu tarz dökümanları topluca silmek mümkün.

Bu bookmarkleti kullanmak Kindle’ınızda bulunan dökümanları silmez.

Bu bookmarkleti Kindle’a gönderilmek için Pending Deliveries sayfasında sırada bekleyen ve artık gönderilmesini istemediğiniz dökümanların gönderilmesini iptal etmek için de kullanabilirsiniz. Bu dökümanları Personal Documents sayfasından sildiğinzde Pending Deliveries listesinden de kalkacaktır. Bu şekilde daha acil olan ama  bekleme sırasında arka sıralarda olan dökümanların  daha önce yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Amazon ekranda gösterilecek döküman sayısını 15  ile sınırladığından en fazla 15 dökümanı aynı anda silebilirsiniz.

Örneğin burada ReadBeam servisiyle Kindle’a gönderilmiş olup aralarında Pending Deliveries’te sırada bekleyen dökümanlar  “readbeam” filtresiyle toplu olarak seçilip siliniyor. Henüz gönderilmemiş olanlar da bu arada iptal edilerek geçmiş günlere ait gazetelerin indirimesinin durdurulması sağlanıyor:

Written by thomass

08 Şubat 2012 16:17

Bilgisayar Uygulamaları kategorisinde yayınlandı

Tagged with ,

%d blogcu bunu beğendi: