Kindle için Faydalı Bilgiler

Kindle DX’e 3.3 yazılımı ile PDF vurgulama özelliği kazandırma

Bu yazıda Kindle DX cihazına 3.3 sistem yazılımının ( firmware ) yükleme metodu  anlatılmaktadır. Normalde Kindle Keyboard cihazlarında yüklü olan 3.3 yazılımını Kindle DX’e yüklemenin önemli avantajları:

 • PDF’lerde metinleri vurgulamaya ve bunları MyClippings.txt dosyası aracılığı ile toplu olarak bilgisayara aktarmaya izin veriyor.
 • PDF’lerde sözlük fonksiyonunu kullanmaya da imkan sağlamaktadır.

Neden olduğu bilinen sorunlar:

 • Ekran koruyucusundan çıkmak için power tuşunu iki defa kullanmak gerekiyor
 • Kindle Store’dan indirilen uygulamalar çalışmıyor
 • Ses bazen bulanıklaşıyor.

YÜkseltme işleminden  önce mevcut sistemin yedeğini alırsanız daha sonra eski siteme geri dönebilme imkanınız olacaktır. Bunun için:

 • Bu linkteki  dosyayı indirin:  http://goo.gl/UgrYc
 • içindeki update_dxi-2.5.8-prepare_kindle.bin dosyasını  menu>settings>menu>update ile çalıştırın (öncesinde jailbreak yapmanız gerekiyor. ve sonrasında update dosyasını Kindle’ınızın versiyonuna göre seçmeniz lazım. mesela bu DXi modeli için gerekli olan dosya.)
 • Kindle tekrar başladıığında içinde oluşmuş olan output klasörünü bilgisayara (güvenli bir yere)  kopyalayın. ( Bu şu anki sitemin yedeği, gerektiğinde mevcut duruma dönebilmek için)

(  Aşağdaki metin Kindle Türkiye grubundan Ramazan Turgut‘un mesajından alıntıdır. Eğer konu ile ilgili sorunuz veya yorumunuz varsa lütfen grubu kullanınız)


Merhaba

Malumunuz birçok kullanıcı Kindle DX cihazında pdflerin altının çizilememesinden şikayet ediyor. Aslında sadece bir firmware güncellemesi ile halledilebilecek konu malesef uzun amazon tarafından yapılmamaktadır. Kindle DX’lerdeki firmware versiyonu 2.5.8 olmasına karşın Kindle 3’lerde kullanılan firmware versiyonu 3.3. Bazı kullanıcılar da bu sorunu Duokan veya PDFviewer gibi alternatif metotlarla çözmeye çalışmaktadır.
Birileri de düşünmüş taşınmış, amazon yapmıyorsa biz yaparız demişler ve Kindle DX’teki firmware’nin nasıl 3.3’e yükseltileceğini bulmuşlar. Konuya şuradan ulaşabilirsiniz.
4-5 saat süren uzun uğraşlar sonucunda anlatılanları uygulama imkanım oldu. Sonuç: MÜKEMMEL! Kindle DX cihazım şuan 3.3. versiyonuyla sorunsuz bir şekilde çalışabilmekte. İnternete girme özelliğini tes ettim, sorunsuz çalışıyor. Kindle Store’dan indirilen oyunları ise çalıştırmıyor. Eh, benim asıl derdim pdfler olduğu için bunu sorun olarak saymıyorum zaten. Artık rahatlıkla pdflerin altını çizebiliyor ve myclippings dosyasından bilgisayarıma aktarabiliyorum. Okunup çizilmesi gereken tezler şuan sıra bekliyor 🙂
“Ben yandım eller yanmasın” düşüncesiyle nasıl yapacağınızı basitçe anlatayım.

 1.  Cihazınızın tamamen şarzedilmiş veya şarza takılı olduğundan emin olun, çünkü güncelleme işlemi uzun sürmektedir.(~50 dakika) İşlem bitmeden şarzın bitmesi cihazınıza zarar verebilir.
 2. yedek-medek almanıza gerek yok, bir sorun çıkmayacaktır, en azından bende çıkmadı.
 3.  cihazınızı öncelikle jailbreak etmeniz gerekiyor. Nasıl yapıldığı şurada anlatılmakta.
 4.  Şuradaki dosyayı bilgisayara indirerek usb kabloyla Kindle DX anadizinine atın.
 5.  [optional] Text-to-speech özelliğindeki kadın sesinden vazgeçmek istemiyorsanız şu dosyayı indirerek yine Kindle Dx dizinine atınız.
 6.  Kindle cihazınızın bilgisayarla bağlantısını kesin, Sırasıyla Home>Menu>Settings> tekrar Menu> Update your Kindle deyin. Ardından bir film açın, bir kitap falan okuyun. Çünkü yaklaşık 50 dakika beklemeniz gerekecek.
 7. Kindle cihazınızın firmware’i artık 3.3 versiyonuna yükseltilmiştir. Dilerseniz tekrar register edebilirsiniz. Hayırlı olsun.
 8. Hoşunuza gitti mi? memnuniyetinizi arkadaşlarınıza, şikayetleri buraya bildirin. bildirin ki çıkabilecek muhtemel sorunlara karşı takipçilerimizi uyaralım. Mesela ben bir tanesini söyleyeyim; ekran koruyucusundan çıkmak için power tuşunu iki defa çekiyorsunuz 🙂 Amma da büyük sorunmuş dimi? Keşke bütün sorunlar böyle basit olsa.
 9. Benim hiçbir problemle karşılaşmamış olmam bu yöntemin %100 sorunsuz olduğu anlamına gelmez, çıkabilecek sorunlarda sorumluluk kabul edilmemektedir. mobileread sitesinden takip ettiğim kadarıyla cihazı ölen biri olmamış
 10. Aslında bu konuyu benim “illegal” ekitap blogumda yayınlayacaktım ama sonra Thomas Anderson’dan tırstım, verdiğim linki yayınlamazsa kindle camiası bu bilgiden mahrum kalır dedim 🙂
 11.  Böyle basit işlemleri uzatmakta üzerime yoktur. sabrınız için teşekkürler.

Written by thomass

19 Mayıs 2012 04:28

Jailbreak ile yapılanlar, Kindle, Kindle DX kategorisinde yayınlandı

Tagged with ,

%d blogcu bunu beğendi: