Kindle için Faydalı Bilgiler

Html, docx ve txt formatındaki belgeleri Kindle’a uyarlama

Bu yazıda Word’da düzenlemeye hazır halde bulunan ya da  hazır hale getirilmiş dökümanları Word araçlarıyla düzenleme yöntemleri anlatılmaktadır.

Txt, Doc ve docx formatındaki dökmanları bu yazıda belirtilen yöntemlere ek olarak Send to Kindle for PC programını kullanarak da Kindle formatına uyarlayabilirsiniz, ama  tabi bu durumda formattaki bozuklukları düzenleme imkanınız olamaycaktır.

Word’da düzenleme işlemini yaparken makro ve diğer düzenleme araçları eklenmiş olan bir Word taslağını kullanacağız. Bu taslağı mobilereadde paylaşılan BookCreator_2007 taslağının makrolarını Türkçe’ye uyarlayarak ve dışarıdan iki ayrı makro paketini ekleyerek oluşturdum. Üzerinde yaptığım düzenlemeler henüz  bitmiş halde değil. Bu halini kullanmak isterseniz buradan indirebilirsiniz.

Bu yazı içindeki ana başlıklar şu şekilde:

Kitap düzenlemeye başlamak için

 1. önce BookCreator_2007 taslağını indirip çalıştırın.
 2. ilk kez çalıştırmanızdan kayanklanan uyarıları onaylayarak devam edin.  (“İçeriğe izin ver ” (Enable Content))
 3. eBookCreator Sekmesine tıklayın [1]
 4. en solda bulunan “import file ” seçeneği [2] ile düzenleyeceğiniz html, txt , doc ya da docx  formatında olan dosyayı seçin

Ön temizlik

Teknik olmayan dökümanlarda yazı formatını ( alt çizgiler, eğik, kalın yazı, farklı yazı fontaları, vb)  korumak da çok gerekli değilse  öncelikle tüm metni seçip (Ctrl+A)> Stiller(Styles) > Bu formatlamayı temizle(clear formatting) ile yazıyı Kindle’dan okumayı zorlaştıracak tüm formatlamayı ve de özellikle  OCR’deki hatalardan kaynaklanan tüm format hatalarını kaldırabilirsiniz.

Eğer tüm format özelliklerini kaldırmak istemezseniz tüm yazıyı seçtiğinizde clear  formatin seçeneği yerine örneğin sadece yazı boyutu vb’yi ayarlayın.

Makroları kullanma

Türkçe Windows yüklü bilgisayarlardaki yerel ayarlardan dolayı bazı makrolar düzgün çalışmayabilliyor. Bunun çözümü olarak Denetim Masası>Bölge ve Dil> Ek Ayarlar>Liste Ayırıcı’yı “,” yerine “;”  olarak değiştirmeniz gerekmekte.

Makrolar bizim tek tek yapmamız gereken işleri bizim yerimize toplu olarak yapan komut topluluklarıdır. Hazırlamak biraz konuya aşinalık gerektirse de kullanmak için bir uzmanlık gerekmez, oluşan değişikliklere dikkat etmeniz yeterlidir.

Makroları kullanmak için yine “ebook Creator” tab’ında bulunan Macros’a [3] tıklayıp bir makro seçin ve Çalıştır(Run) tuşuna basın.  O makro içindeki formata uygun tüm metin gruplarında o makro içinde belirtilen değişikliğin toplu olarak yapıldığını göreceksiniz.

Bu taslakta bulunan numaralı makroları belirtilen sırayı bozmadan kullanmanız  örneğin 6. makroyu 0. makrodan önce değil  sonra kullanmanız önemlidir.  mesela paragraf birleştirme işlemini sayfa numaralarını kaldırma işleminden önce yaparsanız numaraların olduğu yerlerde paragraf birleştirme düzgün çalışmaz. Makrolar konusunda bilgi edinmek isterseniz bu ve bu sayfalar yardımcı olabilir. Ayrıca Facebook üzerindeki Kindle Türkiye grubumuzdaki bu gönderide de konu ile alakalı epey bilgi paylaşmıştık; sorularınızı yine bu grup üzerinden paylaşabilirsiniz.

Örnek bir makro kullanımından bu yazıda da bahsetmiştik.

Makro isimlerindne hangi makroları kullanmanız gerektiğini tahmin edebilirsiniz.  Bunun için dökümanı hızlı bir şekilde gözden geçirerek mevcut olan bozuklukları bulmaya çalışmanız önemli; genelde 0,1,2,5,6 numaralı makroları kullanmak gerekli olabilir.  Ara ara çalışmanızı kaydederek değişik makroları deneyerek en iyi sonucu elde etmeye çalışabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen şekilde makrolar konusunda biraz bilgi edinirseniz makroları düzenleyerek dökümanlar için gerekli makroları kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Başlıkları oluşturma

Başlıkları kalın, alt çizgili ya da yazı font ve büyüklüğünü değiştirerek değil başlık stillerini(Styles) kullanarak yapmanız Calibre ile “İçindekiler” (TOC) oluştururken ve kitap içinde yazı formatı tutarlılığı olması için önemlidir. Başlık oluşturmak için en kısa yollardan biri ise şu şekilde:

 • Görünüm(View) tabından Anahat(outline)’ı seçin :
 • Sadece ilk satırları göster (Show first Line Only) [4] seçili olması işlem hızını arttırır.
 • Başlık yapmak istediğiniz paragrafın başındaki daireyi fare ile sola (ve sağa) doğru çektiğinizde  iç içe değişik seviyelerde başlıkları hızlıca oluşturabilirsiniz. yanlışlıkla başlık olarak işaretlediğiniz satırları seçili iken yukarıdaki resimde level 2 yazan yerden yazının türünü “body text” olarak çevirmeniz yeterli olacaktır. Başlıkları da bu şekilde yukarıdaki seçenekten de seçerek ayarlayabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki şekilde bir tane üst başlık (h1,Chapter Title) iki alt başlık(h2, Chapter Subtitle) üç tane de paragraf metni(Body text) bulunmakta.
 • Bu ekrandan çıkmak için “Close Outline View” [5] seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Düzenleme Sonrası Kayıt

kaydederken Dosya(Fİle)> Farklı Kaydet(Save as)> “Web Page Filtered” ile kaydetmeniz oldukça önemli. Diğer türlü Word’un eklediği bir takım ekstra kodlar dökümanın formatını Calibre sonrası beklenmedik şekilde değişmesine neden olabilir.

NOT: Calibre artık DOCX formatlı dökümanları da çevirebiliyor, bu şekilde kaydederek dönüştürmeyi de deneyebilirsiniz.

Düzenlemiş Dosyayı Calibre ile Kindle Formatlarına çevirme:

 • eğer oluşmuşsa aynı addaki klasörle birlikte html dosyasını zipleyin
 • zp dosyasını Calibre’nin içine sürükleyerek ekleyin
 •  oluşan döküman ögesinde sağ tık menüsünden>convert individually ile mobiye dönüştürme ekranını açın

Bu arayüzde

 •  kapak resmi, kitap yazar ismi alanlarını doldurun
 • mobi output seçeneğinde> facebook paylaşım ayarlarını yapmak isteyebilirsiniz: “Enable sharing via facebook”
 • mobi formatında değil de KF8 formatında kaydedecekseniz sağ üstteki format ayarından azw3’ü seçmeniz gerekmekte.
 • İçindekileri düzenlemek için “Table Of Content” sekmesinde  sırasıyla h1, h2, h3’ü seçerek şu şekilde ayarlayın: [1]>[2]>[3]
 • Yani level1 için h1 , level2 için h2, level3 için h3 genelde uygundur

Konu ile ilgili yorumlarınızı, sorularınızı lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunda paylaşın.

Written by thomass

26 Ekim 2012 16:39

E-Kitap Düzenleme kategorisinde yayınlandı

%d blogcu bunu beğendi: