Kindle için Faydalı Bilgiler

PDF Dosyalarını Kindle’a Uyarlama

Bu yazıda PDF’leri Kindle’da daha verimli bir şekilde okumak için yapılabilecek işlemler anlatılacaktır.

PDFleri Kindle gibi küçük ekranlara uyarlamak için çeşitli yollar mevcuttur. Bunlardan bazıları birbirini tamamlayacak şekilde beraber kullanılabileceği gibi ayrı ayrı da kullanılabilir.

Eğer oluşturacağınız dökümanın yapısının düzgün olması sizin için önemli ise şu yöntemi öneririm:

 1. Aşağıda belirtilen Briss uygulaması ile üst alt bilgileri kaldırma işleri kolaylaştırabilir, tavsiye ederim
 2. Sonrasında PDF’yi yine bazıları aşağıda belirtilen mobipocket reader, mobipocket creator, ABBYY Fine Reaader, Word 2013 vb bir program ile Word ile düzenlenebilecek html, doc, docx gibi bir formata çevirin.
 3. Word üzerinde  otomatikleştirilmiş araçlarla metindeki boş satır, parçalanmış cümle vbleri düzeltip bir İçindekiler tablosu oluşturma için gerekli ayarlamayı yapın ve sonrasında Calibre ile dönüştürün. Bu konu ile alakalı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

 


 

PDFleri Kindle’a uyarlamak için yapılabilecekler şu şekilde çeşitli seviyelerde gruplanabilir:

Bazı PDF”lerde bulunan kopya koruması yapacağımız düzenleme, dönüştürmeere engel olacaktır. Bunun çözümü olarak google’da “PDF unlocker” ifadesini arayarak bulacağınız hizmetleri kullanabilirsiniz. Bundan ayrı olarak bazı satın almış olduğunuz PDF’lerde bulunan DRM korumasını kaldırmak için  ise deDRM işlemi yapmanız gerekecektir. Google arayarak kolaylıkla bulabileceğiniz çözümleri anlatmaya gerek görmediğimden bu kısmı atlıyorum.

Eğer PDF metinleri seçilebilir değilse yalnızca  briss‘i, k2pdfopt’yi   ve 4. seçeneğin ilgili kısmını  kullanabilirsiniz. Bir PDF’nin metinlerinin seçilebilir olup olmamasını PDF’yi bilgisayarda açarak şu şekilde anlayabilirsiniz:

1- PDF’lerin sayfa yapısını düzenlemek için kullanılabilecek programlar:

A- Adobe Acrobat,vb

Bu linkten eski bir versiyonunu indirebileceğiniz Adobe Acrobat Pro  (ve bazı diğer PDF okuyucular) ile PDF’leri “crop pages ” ve “delete pages ” gibi fonksiyonlarla düzenlemek mümkün.

adobe acrobat ile crop page

Yukarıdaki ekran alıntısında görebileceğiniz gibi açılan Crop Pages ekranında çift ve tek numaralı sayfaları ayrı ayrı olarak toplu kesme, kesim yapılacak sayfaları alt üst değerlerle sınırlama gibi seçenekler de mevcut.

B- Briss

bu video’da Briss‘in nasıl kullanılabileceği anlatılmıştır:

Briss’in önemli özellikleri:

 • PDF boyutunu arttırmaması
 • düzenlemenin görsel oalrak yapılması
 • önizleme olanağı sunması
 • Sayfaları toplu olarak biçimlendirmesi ama bunun yanında istenilen sayfaları ayrı olarak düzenlemeye imkan tanıması:Ayrı olarak düzenlemek istediğini sayfaları dosya seçtikten sonra açılan pencerede belirebilirsiniz:örneğin 1 ve 4 sayfaları arasındaki sayfalar ve 9. sayfayı ayrı düzenlemek istiyorsanız 1-4;9 şeklinde belirtmeniz gerekiyor.
 • Bu yazı da Briss hakkında yardımcı olabilir.

C-cut2col

İki sütunlu pdfleri tek sütun haline getirme için bir başka alternatif taşınabilir uygulama olan cut2col’u bu linkten indirebirsiniz. . V-cut ayarı “off” durumuna getirilerek otomatik kenar kesme için de kullanılabilir.

D-k2pdfopt

Program dosyasını buradan indirebilirsiniz. özellikle akademik yazıları kindle ekranına uyarlamak için elverişli olabilir. yapmanız gereken şey pdf dosyasını program dosyasının (ekranının değil) üstüne bırakıp enter’e basmak. isterseniz  burada daha ince ayarları da var tabi. K2pdfopt hakkında bir blog yazısı. K2pdfopt’nin bu yardım sayfalarındaki  videolar da yardımcı olabilir:   ,3.

2- İnternet Servisleri ile Kindle Formatlarına Çevirme:

A- Amazon hesabı üzerinden

 1. Bu sayfada belirtilediği şekilde bir email hesabınızı amazon hesabında onaylı email hesapları listesine (“Approved Perseonal Document Email List”)  ekleyin ve çevrilmiş PDF’yi göndereceğiniz Kindle’a ait email adresini “Send-To-Kindle Email Settings” bölümünden bularak bir yere kaydedin.
 2. email heabınıza girerek şu şekilde bir email hazırlayıp gönderin:
  • Gönderilecek email adresine: kindle email adresini yazın
  • Konu kısmına “convert”  yazın
  •  PDF’yi döküman olarak ekleyin

B- Diğer ücretsiz online servisler

Eğer dönüştürme işleminde problem yaşarsanız input encoding seçeneğini UTF8 veya Cp1254 (Windows Turkish) olarak ayarlamayı ve ebook title ve author kısımlarını Türkçe karakter kullanmadan doldurmayı deneyin.

3- Tek bir program ile çevirme:

A- Mobipocket Creator

Ücretsiz bir program olan mobipocket Creator programını bu linkten indirebilirsiniz.  PDF’leri yükledikten sonra build seçeneği ile mobi formatında  e-kitabı hızlıca oluşturabilrisiniz.  Yapmanız gereken adımlar burada anlatılan ile benzer.

 B-Calibre:

PDF çevirmede Calibre kullanmanızı kesinlikle önermem ama sonuç itibariyle mümkün. Çeviri yöntemi bu linkte anlatılmış.  Kısaca anlatacak olursak :

 • PDF’yi Calbre kütüphanesine sürükleyerek ekliyoruz
 • PDF seçili iken ikon şeklindeki menülerden “Kitapları Çevir (Convert)” ögesini seçiyoruz.
 • Çıktı(output) formatı olarak mobi ya da azw3’ü seçip Tamam(OK)  seçeneği ile çevirme işlemini başlatıyoruz.

C-PdfMasher :

Program dosyasına bu linkten ulaşabilirsiniz

4- İnce Ayarlar yaparak Düzenleme :

İşlem basamakları şu şekilde:

 1.  öncelikle alt ve üst tarafta ana metinden kolayca ayırdedilebilcek bilgiler varsa bunları briss ile PDF’den temizlememiz gerekmekte. Mobipocket Creator ve ABBYY gibi programlar otomatik olarak bu alanlardaki bilgileri ayırdedip içeriğe katmamaya imkan tanısalar da maual bir seçeneğimiz olması iyidir.
 2.  PDF dökümanlarını daha titiz bir şekilde çevirmek için onları Word’da açılabilecek formata (tercihen html) çevirmemiz gerekmekte. Bu işlemler metinleri seçilebilir formattaki ve Resim formatındaki için ayrı ayrı şekillerde yapılmakta
 3. Bu sayfada anlatıldığı şekilde Word ile bu oluşturduğumuz html’leri makrolar yardımı ile düzenleyeceğiz.
 4. Düzenleme sonrası oluşturduğumuz html dosyalarını Calibre (ya da kindlegen vb) ile mobi (ya da azw3) formatına çevireceğiz.

Bu  işlemin 2. basamağındaki seçenekler hakkında detaylı açıklamalar:

A- PDF (metinleri seçilebilir) Dosyaları html formatına çevirme

Pdf formatını Word ile açabilmek için html formatına çevireceğiz. Eğer PDF metinleri seçilebilir durumda ise mobipocket Creator programı ile html formatına çevireceğiz.   Ücretsiz bir program olan mobipocket Creator programını bu linkten indirebilirsiniz. (Alternatif olarak Acrobat ile dosyayı açıp isterseniz öncesinde document>crop ile çevredeki istenmeyen alanları temizledikten sonra  file>export>html ile html formatına çevirmek de mümkün . Veya üçüncü bir alterantif olarak ABBYY Fİne Reader da kullanılabilir . ABBYY Fine Reader uygulamasının kullanımı ile ilgili bu sayfada detaylı bilgi bulabilirsiniz. )

Sonrasında:

 • mobipocket Crator programını açın
 •  “Import From Existing File” grubundaki  “Adobe PDF” seçeneğini [1] tıklayın
 • Açılan ekranda “Browse” [2]  ile PDF dökümanını seçip “Import” [3] seçeneği ile program içine yükleyin
 • Proje dosyalarını gösteren ekranı açıldığında html dosyasını [4] tıklayın ve “Preview with Web Browser” seçeneği  [5] ile internet Explorer’da açılmasını sağlayın
 • İnternet Explorer’da Dosya>”Farklı Kaydet ” ile açılan ekranda  kayıt türünü “Web Sayfası, tam (*htm;*html)” olarak seçip kaydedin. Eğer internet explorer’da Dosya sçeneğini göremezseniz  klavyedeki “Alt” tuşuna basmanız gerekiyor olabilir.

B-  Resim halindeki PDF dosyalarını html formatına çevirme

Eğer dökümanlar üzerindeki metinler seçilemiyorsa bir OCR  programı ile metinleri belirlemek geekiyor. Bunun için ABBYY Fine Reader gibi bir programı kullanıyoruz .

Bu videoda ABBYY programının  kullanımı  hakkında bilgi verilmekte:

ABBYY Fine Reader uygulamasının kullanımı ile ilgili bu sayfada detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bu program ile PDFlerdeki metinleri algılattıktan sonra:

 • Kayıt şeklini “Esnek  sayfa düzeni ” [6] olarak seçin  “alt-üst bilgileri” seçeneğini pasif hale getirin[7].
 • Döküman içinde sizin için bulunması önemli bir resim yoksa resim seçeneğini de pasif hale getirin[8]. Bu programın hatalı olarak eklediği resimleri de kaldıracağından faydalı olur.
 • html olarak kaydedin[9].


NOT:Jailbreak sonrası yüklenebilen KPV( Kindlepdfviewer) uygulaması PDF’yi bilgisayar ile düzenlemeye gerek olmadan “reflow ” özelliği ile ekrana uyarlayarak kullanmayı sağlıyor. Kindle 4 için Libreator,  Kindle Touch ve Paperwhite için KOReader  olarak adlandırılan türevleri bulunmakta.

NOT2:  Kindle Touch ve Paperwhite’in orjinal PDF okuyucusunda yazı reflow (ekrana uyarlama) özelliğini açma yöntemi için buraya bakabilirsiniz.Konu ile ilgili yorumlarınızı, sorularınızı lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunda paylaşın.

Written by thomass

26 Ekim 2012 13:29

E-Kitap Düzenleme kategorisinde yayınlandı

%d blogcu bunu beğendi: