Kindle için Faydalı Bilgiler

KUAL: Tüm Kindle Versiyonları için Uygulama-Komut Çalıştırma Aracı

Bu yazıda KUAL hackinin yüklenmesi ve çalıştırılması hakkında bilgi verilmiştir.Kindle TOuch ve Paperwhite'da KUAL ana ekranı

Ne işe yarar:

Önceki modellerdeki launchpad, kite ve Kindle Touch’daki laucher‘in yerine düşünülen uygulama olan KUAL amazon.com dışı bir alandan  yüklenmiş uygulama ve komutların çalıştırımasına aracılık yapar ve bazı fonksiyonlar için kısayolları içerir.

Nasıl kurulur:

  1. ön gerekliliklerin yüklenmesi:

   ön gereklilikler Kindle’a başka herhangi bir Kindlet yüklerken de yüklenmiş olması gereken ve bir kere yükledikten sonra güncellemeye genellde ihtiyaç duymayacağınız yüklemelerdir. Yani ileride KUAL da dahil bir Kindlet’i güncellemek istediğinizde veya bir Kindleti yüklemiş durumda iken başka bir tane yüklemek istediğinizde bu adımı atlayarak 2. adımı uygulayabilirsiniz. Yani azw2 dosyasını güncel olanı ile değiştirmek (veya azw2’yi kopyalamak) yetecektir.

   Bu linkteki>”prerequisites-all-supported-devices.zip” klasörü içindeki cihazınıza uygun olan iki install.bin dosyasını birer birer Kindle’a kopyalayıp menu>settings>menu>update kullanarak yükleyin. gerekli install bin dosyalarının seçimi

   örneğin bir kindle touch kullanıcısı şu hackleri teker teker kopyalayıp yüklemeli: “update_k5_ALL_PW_ALL_devcerts_install.bin” ve “update_k5_ALL_PW_ALL_kindlet_jailbreak_install.bin”

  2. KUAL Kindletinin kopyalanması:

   Bu linkteki> “KUAL…zip” eklentisi içindeki aşağıda belirtilen .azw2 dosyasını documents içine kopyalayın

   1. Touch ve Paperwhite kullanıcıları: KindleLauncher-2.0.azw2
   2. Kindle 4 ve öncesi: KindleLauncher-1.0.azw2

   Daha önce de denildiği gibi güncelleme yayınlandığında mevcut azw2 dosyasını aynı siteden edineceğiniz daha güncel olanı ile değiştirmek programı güncellemek için yeterli olacaktır.

Eklentilerin Kurulması:

Bir eklentiyi yüklemek için kullanmak istediğiniz eklentinin klasörünü extensions klasörü içine kopyalayın

Örneğin bu linkteki helper.zip eklentisi içinde ip adresi bulma gibi bazı  yardımcı uygulamalar mevcut. Veya bu sayfadaki eklentileri kullanabilirsiniz.

Eğer bir eklentinin zip dosyası içinde extensions klasörü yanında  başka bir klasör daha varsa:

 1. extensions klasörü içeriğini Kindle’daki ektensions klasörü içine 
 2. diğer klasörü veya klasörleri ise en dışa alana kopyalayın

extensions zip dosya içeriği

Örneğin yukarıdaki eklenti örneğinde 1 numara ile gösterilen extensions klasörü içeriği extensions kalsörü içine 2 ile gösterilen kindlepdfviewer ve launchpad klasörleri ise en dış alana kopyalanacak. (Bu özel durum için launchpad klasörü de Kindle’da bulunabilir bu durumda launchpad içeriğini de mevcut launchpad içeriğine kopyalamak gerekecek, eğer Kindle’da launchpad klasörü yoksa bu klasörü kopyalamınıza da gerek yok aslında. Launchpad ile ilgili detaylar burada).

Nasıl Kullanılır:

Yüklediğiniz eklentileri kullanmak için Kindle ana ekranında beliren “Kindle Launcher” ögesini kullanın. Açılan ekrandaki seçenekler ile uygulamaları çalıştırabilirsiniz.


Konu ile ilgili yorumlarınızı, sorularınızı lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunda paylaşın.

Written by thomass

10 Mart 2013 11:20

%d blogcu bunu beğendi: