Kindle için Faydalı Bilgiler

DRM’li e-Pub Kitapları Kindle’da Okuma Yöntemi

 

idefix, D&R , Google Kitaplar ve Adobe Digital Editions uygulamasını destekleyen tüm diğer satış ortamlarından aldığınız e-kitapları bu yöntem ile Kindle cihazlarında okuyabilirsiniz. Bu yöntem malesef Babil.com üzerinden aldığınız kitaplarda işe yaramayacaktır.

Parantez içindeki adımlar sadece tek sefer yapılacaktır

(1 ) – Calibre uygulamasını bilgisayarınıza kurun.: http://calibre-ebook.com/download

(2)- Adobe digital editions uygulamasını bilgisayarınıza bu linkten kurun: http://www.adobe.com/solutions/ebook/digital-editions/download.html

3- E-ktabı satın aldığınızda acsm formatında bir dosya indirebileceksiniz.

Örneğin Google Kitaplarda şu şekilde indirilebilir:

Örneğin Google Kitaplardan bu şekilde indirebilrisiniz

idefix sitesinden epub indirme

 

İndirilen acsm formatında bir dosya örneği

4 – Bu dosyayı adobe digital editions ile açtığınzda epub dosyası cihaza indirilecek (ilk kez kitap indirirken kullanıcı kaydı oluşturmak veya varolan hesap bilgilerini girmek gerekecektir. ) Bu adımda karşılaşabileceğiniz sorunlara çözüm yolları :

Error: E_ADEPT_REQUEST_EXPIRED sorunun çözümü : Bir kitabı Adobe Digital Editions içine sürüklerken veya uygulamayı yetkilendirirken karşılaşabileceğiniz bu sorunun çözümü gayet basit: Bilgisayarın tarihini bir gün ileri alıp öyle deneyin. 🙂  timezone vb farklılıklarından doğan bir sorun sanırım

E_GOOGLE_DEVICE_LIMIT_REACHED sorununun tek çözümü google ile iletişim kurup sayacı sıfırlatmakmış . Bunun için  https://support.google.com/store/#topic=3237699 linkine tıklayıp sağ üsteki contact us seçeneği ile devam edin. Email seçeneği ile form doldurarak iletişim kurmak mümkün

(5)- DeDRM eklentisini Calibre içine bu linkteki şekilde kurun:

1- Eklentiyi bilgisayara indirin. :  https://github.com/apprenticeharper/DeDRM_tools/releases zip dosyasını indirip bilgisayarda bir yere açın.
2- Calibre içinde şu yolu takip edin: ayarlar>eklentiler>”Eklentiyi dosyadan yükle” ile açılan pencereden DeDRM_plugin.zip dosyasını seçin.

Capture.JPG

Kullanmamız gereken  plugin zip dosyası

3- Yükleme onayından sonra eklenti yüklenmiş olacak ve onu eklenti listesinde gösterecek. Gerekirse yeni yüklenmiş olan eklenti seçili iken “customize plugin”(kişiselleştir) seçeneği ile gerekli ayarları yapın. Bu ekranı sonraki açışlarınızda arama alanına dedrm yazarak eklentiye ulaşabilirsiniz.
4- Gerekiyorsa Calibre’yi yeniden başlatın.
Örneğin bilgisayarda hesabınıza kayıtlı bir “Kindle for PC” uygulaması yüklü değilse Amazondan gelen kitapların-dökümanların DRMsini kırmak için Kindle seri numarasını 3. adımda “e-ink Kindle ebooks” seçeneği ile belirtmeniz gerekiyor. Bu durum Adobe Digital Editions için de geçerli

6- Adobe Digital Editions uygulama içinde kitap başlığına sağ tıklayıp klasörde görüntüle seçeneği ile epub’a ulaşın.

adobe digital editions içindeki bir kitabın epub dosyasına ulaşma

7- Bu epub dosyasını Calibre içine sürükleyin

8- Her şey yolunda gittiyse bu kitap artık DRM’den kurtuldu. Bunu öğrenmenin en kolay yolu Calibre içinde kitaba çift tıklayarak açmaya çalışmak. Hatasız açılırsa sorun yoktur.

Eğer DRM kırma işlemi başarılı olmadıysa bu şekilde bir hata ile karşılaşırsınız.

9 – Kindle’ı bağlayıp “cihaza gönder” seçeneği ile Kindle ‘a gönderebilrisiniz. (Bu seçenek otomatk olarak Kindle’ın ihtiyaç duyduğu formatı belirleyip, kitabı o formata dönüştürdukten sonra Kindle’a gönderecektir. Dilerseniz önce manuel olarak azw3’e çevirip sonra gönderme de mümkün.)

Calibre içindeki cihaza  gönder butonu

Notlar,tavsiyeler:

eklentyi yükledikten sonra calibreyi kapatıp tekrar açmak işe yarayabilir. Sonrasında epub dosyasını calibre içine sürükleyerek eklediğinizde deDRM işlemini otromatik yapıılıyor olması lazım. işlemin yapılıp yapılmadığını kitabı calibre içinde okumaya çalışarak test edebilrisiniz.

İdefix’den alınan kitapların DRMsi kaldırılamıyorsa olası bir çözüm:
” epub formatındaki dosyayı 7zip ile açın. dosyaları çıkartıp içerisinde ascii olmayan karakterli dosyaları silin. dosyaları zip formatında sıkıştırıp dosya uzantısını epub olacak şekilde değiştirin ve drm kaldırmayı tekrar deneyin. “

 


Sorularınız için lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunu kullanın. 

 

Written by thomass

02 Şubat 2016 19:10

Bilgisayar Uygulamaları, Calibre, Kindle kategorisinde yayınlandı

%d blogcu bunu beğendi: