Kindle için Faydalı Bilgiler

Türkiye’de İken Amazon.com’dan Sorunsuz Ekitap Alabilme İçin Gerekli Adımlar

Amazon Türkiye’ye Kindle ve içeriğini satmıyor, bunu aşmak için US’de yaşıyor görünmeye ihtiyaç duyuluyor. Aşağıdaki adımlarla bu mümkün olabiliyor. Amazondan bir süre ekitap aldıktan sonra US’de yaşamadığınıza dair bir uyarı almışsanız yine bu adımlar ile durumu düzeltebilirsiniz:

 1.  Kindle’ı (mümkünse ilk kullanmaya başlamadan önce) uçak moduna alın veya wireless bağlantısını kapatın.
 2. PC’nizde zenmate (veya hotspot shield, tunnelbear, hma) veya başka bir VPN/proxy uygulaması ile bir US IP’sine geçiş yapın ve bunu bit.ly/ipbul ile onaylayın
 3. VPN/proxy ile bağlı iken amazon.com ‘da henüz bir kullanıcı hesabınız yok ise bir hesap açın ve http://amzn.com/myk ‘daki “Country Settings” bölümünde bir US adresi belirtin. US adresini şu şekilde elde edebilirsiniz: https://www.google.com/search?q=NY+address , veya Borderlinx gibi servislerin sağladığı adresleri de kullanabilrisiniz.  Bir süre VPN ile hesabınızda bağlı kaldıktan sonra çıkış yapabilirsiniz.

amzn.com/myk’daki “Country Settings” bölümünde bir USA adresi belirtin

ÖNEMLİ!!!: Amazon hesabınızda kullandığınız adres, telefon gibi bilgileri başka bir alanda yedeklemeniz ileride amazon bunu istediği bir anda faydalı olabilir. Zira yeni bir PC den ilk giriş yaptığınız zaman Amazon. xx ile biten telefonunuz kaç dı? Teslimat adersiniz ne idi. Posta kodu nedir gibi ek sorular sorabiliyor. Bunları hatırlamaz iseniz amazon Destek ile görüşüp o adresi gösterir bir belge sumadan tekrar hesabınıza ulaşamıyorsunuz.

 •  Kindle’ı internete bağlayabilir, uçak modundan çıkıp henüz yapmamışsanız hesabınıza kaydedebilirsiniz.
 • Kitapları PC üzerinden alın. Alırken “Kindle’ıma gönder” demenizde bildiğim kadarıyla bir sorun olmuyor. Her kitap alışınızda US’de görünmenize de gerek olmuyor. Yani e-kitaplar Kindle’a wifi ile gönderilebilir. Burada dikkat edilecek husus. Özellikle 0 USD likbedava kitapları ilk aldığınızda VPN üzerinde olmak. Yoksa aşağıda örneği görülen gibi bir e-mail alabilirsiniz.
 •  Ara ara (mesela ayda – iki ayda bir vb) Kindle’ı uçak moduna alıp amzn.com hesabınıza VPN üzerinden USA’da görünerek girmeniz sorun yaşama olsalığınızı düşürebilir.

Kindle’ı internete bağlayabilir, uçak modundan çıkıp henüz yapmamışsanız hesabınıza kaydedebilirsiniz.
Kitapları PC üzerinden alın. Alırken “Kindle’ıma gönder” demenizde bildiğim kadarıyla bir sorun olmuyor. Her kitap alışınızda US’de görünmenize de gerek olmuyor. Yani e-kitaplar Kindle’a wifi ile gönderilebilir. Burada dikkat edilecek husus. Özellikle 0 USD likbedava kitapları ilk aldığınızda VPN üzerinde olmak. Yoksa aşağıda örneği görülen gibi bir e-mail alabilirsiniz:
Capture.JPG

Amazondan bir süre ekitap aldıktan sonra US’de yaşamadığınıza dair bu şekilde bir uyarı almışsanız:

 • Hesabınıza VPN ile ABD IP adresi üzeriden bağlanın.
 • Hesabınızdaki ABD dışı adresleri kaldırın.
 • Kindle ülkenizi yukarıda belirtildiği gibi seçme adımına gidin ve ABD dışı bir ülke seçin. Örneğin: Fransa, Almanya, İngiltere vs.
 • Kindle ülkenizi tekrar ABD yapın
 • Sıfır USD lik bedava kitaplardan (örneğin klasikler) bir tane alın ve Kindle a gönder seçin.
 • Bir süre Amazon bağlantınızı VPN üzerinden gerçekleştirin..
 •  

  • Amerika yerine başka bir alternatif adres kullanma mümkün mü?: evet mümkün ama örneğin active content olarak isimlendirilen oyun ve diğer uygulamalar sadece Amerikalı kullanıcılara açık. Başka bir ülke adresi kullanmanız durumunda bu tarz kısıtlanmış içeriklere ulaşmanız mümkün olmayabilir.

   


  Konu ile ilgili sorularınızı lütfen Kindle Türkiye Facebook grubunda paylaşınız.

  Written by thomass

  18 Şubat 2016 16:41

  Genel Yazilar, Kindle, Paperwhite, Voyage kategorisinde yayınlandı

  %d blogcu bunu beğendi: